Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
W ramach fizjoterapii wykonuje się rozmaite zabiegi, z różnych kategorii. Jedną z takich kategorii jest terapia manualna. Stanowi ona odrębną, bardzo pojemną kategorię. Oznacza to, że w ramach terapii tego typu wykonuje się różnorodne zabiegi. Co warto wiedzieć o terapii manualnej? Na czym polega, w czym pomaga i w jaki sposób tego dokonuje?
Na czym polega terapia manualna?
Powinniśmy zacząć od wyjaśnienia, na czym polega terapia manualna. Otóż najprościej rzecz ujmując, jest to terapia, polegająca na zastosowaniu fizjoterapeutycznych technik ręcznych. W tym przypadku fizjoterapeuta działa jedynie swoimi rękoma, ewentualnie niewielkimi narzędziami wspomagającymi, oddziałując na tkanki miękkie. Na podstawie wiedzy udokumentowanej w wynikach badań naukowych, stosowane są rozmaite naciski, mobilizacje i wiele innego rodzaju ruchów, mających przywrócić pacjentowi stan zdrowia.
Terapia manualna, czyli likwidacja źródła problemu
Co do zasady, terapia manualna ma na celu zlikwidować źródło dolegliwości w postaci bólu lub ograniczonej nieruchomości. Często tego typu terapię stosuje się przy bólu lub ograniczeniu ruchu stawów. Ponadto znajduje ona zastosowanie w leczeniu bólów kręgosłupa. Wszelkie tego typu problemy w wielu przypadkach wynikają z napięć mięśniowych, naciągnięć i innego rodzaju urazów ścięgien. W takim przypadku należy pozbyć się problemu w mięśniach, w okolicy danego stawu czy też kręgosłupa, aby zniknęły objawy w postaci bólu czy też ograniczonej ruchomości.
Terapia manualna może polegać na bezpośrednim usunięciu źródła problemu, na przykład poprzez rozbicie napięć w mięśniach, które wynikają ze skurczenia i zbliżenia się do siebie ścięgien. Niemniej terapia manualna to też działania pośrednie. W przypadku zerwania czy naciągnięcia ścięgna nie sposób zadziałać bezpośrednio. Dlatego też praca rehabilitanta polega w tym przypadku na mobilizacji tkanek do samoregeneracji. Możliwości organizmu w tym zakresie są zadziwiająco duże.
Zapraszamy do Specjalistów – fizjobalance.pl – terapia manualna Gdynia.