
Wśród trendów w branży kosmetycznej dominują rozwiązania oparte na naturalnych składnikach i sprawdzonych, tradycyjnych recepturach. Dużą wartość przypisuje się również innowacjom. Jak zatem pogodzić tradycję i innowacyjność? Odpowiedzią są produkty z dodatkiem konopi. Z jednej strony znane od tysięcy lat naturalne surowce, z drugiej jednak ich wykorzystanie wzbudza ciekawość, ze względu na związane z konopiami kontrowersje. Sprawdź, z czego wynika zainteresowanie kosmetykami konopnymi i na czym polega ich działanie.
Właściwości kosmetyków konopnych
Konopie znane są z dwóch głównych składników. Jednego kontrowersyjnego, który odpowiada za działanie psychoaktywne i drugiego, który cieszy się coraz większą popularnością w branży kosmetycznej i dermatologicznej. Choć uprawa marihuany jest w Polsce nielegalna, to całkowicie dozwolone przez prawo jest kolekcjonowanie nasion konopi. Kolekcjoner do wyboru ma nasiona feminizowane, regularne lub automatyczne (https://ziarnozycia.pl/kategoria-produktu/nasiona-automatyczne/). Wspomnianym wcześniej składnikiem, który znajduje zastosowanie w kosmetykach jest kannabidiol. Produkty zawierające ten związek organiczny wykazują działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i regenerujące. Ponadto, świetnie sprawdzą się na w pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ wspomaga pracę układu hormonalnego i reguluje wydzielanie sebum. To, co wyróżnia produkty konopne to działanie nawilżające, które nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Dzięki temu kosmetyki cieszą się uznaniem wśród użytkowników, którzy cenią sobie łatwość i estetykę aplikacji produktu na skórę.
Atopowe Zapalenie Skóry
Badania wskazują, że na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) cierpi około 20% światowej populacji. Dolegliwość zwana także egzemą lub skórą atopową polega na tym, że na wierzchniej warstwie skóry utrzymuje się stan zapalny. The Journal of American Academy of Dermatology opublikowało badania, z których wynika, że produkty bogate w kannabidiol dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i łagodzącym, sprawdzają się w leczeniu osób, które zmagają się suchą i swędzącą skórą, AZS, łuszczycą i podrażnieniami wywołanymi przez czynniki kontaktowe.
Kosmetyki konopne na odparzenia
Ze względu na łagodzące i przeciwzapalne działanie kannabidiolu z powodzeniem może być on wykorzystywany w pielęgnacji skóry dziecka i osób starszych. Świetnie sprawdzi się bowiem w leczeniu odparzeń wśród dzieci i osób starszych, które noszą pieluchy. Silne właściwości antyoksydacyjne i naturalne bazy tłuszczowe nie tylko łagodzą zmiany skórne, ale i zapobiegają ich powstawaniu. Wybierając kosmetyki konopne, warto zwrócić uwagę na stężenie substancji aktywnej, a także cały skład produktu. Istotne, aby był on jak najbardziej naturalny i prosty.