
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Soczewki, podobnie jak i okulary, powstały głównie po to, by ułatwić korygowanie wad wzroku i przywracać ostre, przejrzyste widzenie. Obecnie to właśnie szkła kontaktowe są wybierane znacznie chętniej, głównie z uwagi na dyskrecję i swobodę jaką one oferują. Pod względem typu wady wzroku jaką korygują, soczewki zostały podzielone na różne rodzaje. Jednym z nich są szkła progresywne. Czym one się wyróżniają i komu są polecane?
Czym są szkła multifokalne?
Soczewki progresywne – znane także jako soczewki multifokalne – są specyficznym typem szkieł kontaktowych, które wykorzystuje się głównie celem korekcji prezbiopii. W porównaniu do klasycznych soczewek wyróżniają się one specjalistyczną budową oraz sposobem działania. Są one podzielone na trzy strefy, z których każda z nich odpowiada za poszczególny obszar ostrego widzenia – z daleka, z bliska, oraz widzenie tego, co znajduje się pomiędzy dwoma, wspomnianymi wcześniej strefami.
Jak działają szkła progresywne?
Soczewki progresywne, zgodnie z tym, co zostało wspomniane, od zwykłych soczewek wyróżniają się specyficzną budową. W obrębie jednego szkła, można wyróżnić aż trzy strefy. Górna część przeznaczona jest do widzenia przedmiotów, które znajdują się w znacznej odległości od aparatu wzroku. Dolna część z kolei pozwala na ostre widzenie przedmiotów usytuowanych blisko i sprawdza się np. podczas czytania książek. Z kolei strefa środkowa, czyli tzw. strefa progresji, umożliwia widzenie tego, co znajduje się w średniej odległości od aparatu wzroku.
Dla kogo przeznaczone są szkła progresywne?
Soczewki progresywne z uwagi na swoją charakterystyczną budowę, sprawdzają się w przypadku wady wzroku jaką jest prezbiopia. Jest to postępujące wraz z wiekiem schorzenie narządu wzroku, które prowadzi do problemów w obrębie akomodacji oka, a także utraty elastyczności jego poszczególnych elementów. Prezbiopia najczęściej dotyka osoby po ukończeniu 40 roku życia i rozwija się wraz z wiekiem. Jednak warto podkreślić, że prezbiopia związana jest z naturalnymi procesami starzenia się aparatu wzroku i nie da się jej uniknąć. Niemniej jednak soczewki progresywne pozwalają na poprawę ostrości widzenia. Powinny one być jednak zastosowane już po wystąpieniu pierwszych symptomów prezbiorpii. Do najwcześniejszych objawów starczowzroczności zalicza się chociażby pogorszenie widzenia w ciemności, problem z rozpoznawaniem kształtów czy zanik ostrości widzenia.
Czym różnią się szkła progresywne od zwykłych soczewek?
Soczewki progresywne od zwykłych szkieł kontaktowych odróżnia nie tylko charakterystyczna budowa czy możliwości korekcji wady jaką jest prezbiopia. Okazuje się, że soczewki progresywne wymagają również wypracowania odpowiedniego sposobu patrzenia przez nie. W momencie próby widzenia przedmiotów znacznie oddalonych, należy spoglądać wyłącznie przez górną część soczewki, a do widzenia przedmiotów z bliska, należy patrzeć przez jej dolną część. W przypadku widzenia tego, co pomiędzy, patrzy się przez środkową część soczewki progresywnej.