Napoje wysokoprocentowe pojawiają się na stole przy wielu okazjach – imprezy firmowe, spotkania rodzinne, czy chociażby święta. Nie ma nic złego w wypiciu jednej lampki wina, czy kieliszka wódki od czasu do czasu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy robisz to zbyt często, również bez okazji. Jeśli nieustannie myślisz o alkoholu, szukasz jedynie pretekstu do jego spożycia – niezależnie czy ze znajomymi czy w samotności, to najprawdopodobniej masz problem. Alkoholizm to poważna choroba, która negatywnie wpływa na zdrowie chorego i nie tylko. Jak można ją leczyć? Dowiedz się!
Czym jest alkoholizm?
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm jest postępującą chorobą, która stopniowo powoduje wyniszczenie organizmu. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nieleczona może nawet doprowadzić do śmierci! U osób uzależnionych od alkoholu spowolnione zostają funkcje układu nerwowego, jak i występuje szereg różnych objawów – zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
Jak się objawia alkoholizm?
Osoby nadużywające alkoholu często nie widzą w tym żadnego problemu. Gdy ich bliscy próbują im pomóc, to one często odmawiają tej pomocy. Niestety nie da się pomóc na siłę. Warto jednak wiedzieć, jakie są objawy alkoholizmu.
Do najczęściej występujących zaliczamy występowanie silnej potrzeby wypicia alkoholu. Głód alkoholowy musi zostać jak najszybciej zaspokojony u takich osób – w innym przypadku pojawia się duży dyskomfort. Alkoholicy zazwyczaj nie mają także kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Oto pozostałe oznaki alkoholizmu:
- większa tolerancja na alkohol,
- występowanie stanów depresyjnych,
- koncentracja uwagi jedynie na alkoholu,
- zaniedbywanie relacji z innymi ludźmi,
- niewykonywanie lub zaniedbywanie obowiązków – np. zawodowych,
- nieustanne wahania nastrojów,
- zaburzenia pamięci i świadomości,
- występowanie objawów zespołu abstynencyjnego.
U osoby chorej nie muszą występować wszystkie powyższe objawy, aby móc stwierdzić alkoholizm. Wystarczy pojawienie się zaledwie trzech z nich. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z takimi objawami, to znak, że czas rozpocząć leczenie.
Leczenie alkoholizmu – krok po kroku
Leczenie uzależnienia od alkoholu rozpoczyna się od diagnostyki pacjenta. Jest ona niezbędna, by można było odpowiednio dobrać terapię. Polega ona m.in. na konsultacjach z lekarzem psychiatrą oraz terapeutą. Nierzadko okazuje się, że potrzebne są też badania psychologiczne.
Leczenie alkoholizmu – odtruwanie alkoholowe
Kolejnym bardzo ważnym elementem jest detoks alkoholowy. To nic innego, jak odtrucie alkoholowe organizmu, które polega na pozbyciu się z krwiobiegu toksycznych związków i uzupełnieniu poziomu elektrolitów. Jest ono bardzo ważna, ponieważ jest to najskuteczniejszy sposób na przerwanie ciągu alkoholowego, jak i złagodzenie skutków zespołu abstynencyjnego. Pacjent musi jednak nastawić się na to, że wystąpią u niego objawy takie jak stany lękowe, zaburzenia rytmu serca, silne poty, nudności, wymioty, czy nawet drgawki.
Leczenie alkoholizmu – terapia podstawowa
Dopiero po wykonaniu detoksu alkoholowego pacjent jest gotowy na kolejny etap, czyli terapię podstawową. To nic innego jak terapia indywidualna oraz grupowa. Zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym (mają miejsce w ośrodku zamkniętym) lub ambulatoryjnym (mają miejsce w poradniach uzależnień).
Forma jest uzależniona m.in. od potrzeb pacjenta, ale także od jego poziomu uzależnienia. Chorzy, którzy mają silną motywację, najczęściej decydują się na terapię ambulatoryjną, która polega na samodzielnym zgłaszaniu się na zajęcia, które trwają około 60 do 120 minut i odbywają się kilka razy w miesiącu. Natomiast alkoholicy, którzy jednak nie mają silnej woli, decydują się na leczenie alkoholizmu w ośrodku zamkniętym. Są to tzw. turnusy stacjonarne, które trwają 1 lub 2 miesiące. To bardzo intensywna i krótka terapia. Pacjenci pozostają pod stałą kontrolą specjalistów i nie mają kontaktu z nikim innym.
Terapia podstawowa jest przede wszystkim po to, aby chorzy mogli zmienić swój dotychczasowy sposób myślenia. Uczą się również, jak radzić sobie ze stresem, lękiem, czy strachem.
Leczenie alkoholizmu – terapia pogłębiona
Niestety jednak, by leczenie alkoholizmu było skuteczne, to po zakończeniu powyższej terapii, konieczna jest kolejna – tzw. terapia pogłębiona. Ma na celu pomóc alkoholikom we wprowadzeniu zmian w życie oraz ich utrwalaniu. Dzięki niej pacjenci uczą się także samodzielności w zakresie radzenia sobie z nałogiem. Najczęściej trwa maksymalnie dwa lata. Podczas takich zajęć poruszane są różne tematy m.in. kontakty z najbliższymi i znajomymi, sposoby na radzenie sobie z negatywnymi emocjami, czy metody na pokonywanie głodu alkoholowego.