Murowanie ścian z bloczków silikatowych nie jest skomplikowane, ani problematyczne. Podstawę stanowi dobre przygotowanie podłoża i dokładność w układaniu poszczególnych warstw. Najważniejsze zalety silikatów będzie można w pełni wykorzystać w okresie eksploatacji budynku wtedy, gdy przegroda zostanie wymurowana poprawnie z zachowaniem należytej dokładności wykonawczej. Jak zatem zorganizować prace murarskie, korzystając z elementów silikatowych?
Bloczki silikatowe – co to za materiał budowlany?
Bloczek silikatowy (cegła silikatowa jest obecnie wykorzystywana w dużo mniejszym stopniu) to wyjątkowo popularny materiał murowy, zwłaszcza w przypadku realizacji obiektów wielorodzinnych. Inwestorzy często decydują się na silikaty wybierając ten materiał zarówno na ściany konstrukcyjne i działowe, jak i na wykończenie elewacji. Wpisują się one w ideę energooszczędnego, ekologicznego budownictwa i cechują się wyjątkowymi właściwościami użytkowymi.
Bloczki silikatowe powstają z mieszaniny trzech surowców:
- wapna,
- piasku kwarcowego,
Za końcowe parametry materiału w największym stopniu odpowiada etap utwardzania, w którym bloczki silikatowe zostają poddane działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem – etap ten nazywany jest etapem autoklawizacji. Gotowe bloczki silikatowe charakteryzują się wysoką gęstością, która determinuje ich wysoką akumulacyjność cieplną, izolacyjność akustyczną oraz wytrzymałość.
Murowanie z bloczków silikatowych – złote zasady
Na początku wszystkich prac murarskich niezależnie od tego, czy muruje się z silikatów, betonu komórkowego czy innych materiałów, konieczne jest dokładne wytyczenie osi ścian wraz z określeniem najwyższego i najniższego punktu podłoża. Jak w dalszych etapach przebiegają prace murarskie z silikatami?
- Połówkowe bloczki silikatowe ustawia się w narożnikach (począwszy od narożnika najwyżej położonego), następnie do bloczków połówkowych należy dostawić elementy pełnowymiarowe.
- Po ustawieniu bloczków w narożnikach i ich odpowiednim ustabilizowaniu, należy rozciągnąć między nimi sznur murarski.
- Następnym etapem jest uzupełnienie pierwszej warstwy bloczków (pierwszą warstwę należy wymurować na zaprawie cementowej, o tak dobranej konsystencji, aby bloczki nie osiadały pod własnym ciężarem)
- Podczas uzupełniania warstwy należy przez cały czas trzeba kontrolować poziomicą wysokość górnej płaszczyzny układanych bloczków.
- Kolejne warstwy bloczków można murować dopiero wtedy, gdy warstwa startowa dobrze zwiąże.
Co ważne, długości bloczków w poszczególnych warstwach ściany mogą wymagać modyfikacji tj. docięcia do pożądanego wymiaru, aby docięcie wykonać prawidłowo, należy wykorzystać odpowiednie narzędzia, takie jak szlifierki kątowe lub stołowe piły mechaniczne.