
Przedpokój. Mały, trudny w aranżacji, pozbawiony naturalnego światła, a do tego zwykle urządzany na samym końcu, gdy mamy już serdecznie dość remontu… i wyczerpany budżet. Tymczasem to pomieszczenie, które jest wizytówką całego mieszkania, dlatego zdecydowanie zasługuje na odrobinę uwagi – a przynajmniej na odpowiednie oświetlenie. Podpowiadamy, jak oświetlić przedpokój, aby zwiększyć jego funkcjonalność i dopełnić wystrój.
Oświetlenie przedpokoju a jego wielkość i wysokość
Jak oświetlić przedpokój? To zależy – przede wszystkim od kształtu i wielkości pomieszczenia. Innego układu i rodzaju lamp będzie wymagał malutki hall w bloku, a zupełnie innego długi, przestronny korytarz w kamienicy czy domu jednorodzinnym. W każdym przypadku podstawą jest jednak lampa sufitowa.
Do oświetlenia małego, kwadratowego przedpokoju wystarczy lampa umieszczona w centralnym punkcie sufitu. Najlepiej sprawdzi się plafon lub, w przypadku konstrukcji podwieszanej, oprawy wpuszczane. Lampa wisząca mogłaby utrudniać otwieranie drzwi czy szafy i z całą pewnością negatywnie wpłynęłaby na wygląd pomieszczenia, optycznie go pomniejszając.
W długim i wąskim przedpokoju, również tym ułożonym w literę L, najlepiej sprawdzą się lampy punktowe (czyli oprawy natynkowe lub wpuszczane) albo liniowe umieszczone w równych, powtarzalnych odległościach na całej długości sufitu. Taki układ pozwoli na równomierne oświetlenie całego wnętrza.
Do przedpokoju o dużym metrażu najlepsze rozwiązanie stanowi połączenie kilku rodzajów oprawy – na przykład lampy sufitowej umiejscowionej w centralnym punkcie pomieszczenia oraz dodatkowych punktów świetlnych, które oświetlą lustro czy przestrzeń przed szafą. Alternatywą są oprawy szynowe. Każdy z reflektorów tworzących taką konstrukcję może być skierowany w inną stronę, dzięki czemu światło dotrze do każdego zakamarka pomieszczenia lub wyeksponuje sztukę czy elementy wyposażania. W wysokim przedpokoju w kamienicy sprawdzą się natomiast lampy wiszące – optycznie obniżą sufit, sprawiając, że wnętrze wyda się bardziej przytulne i domowe.
Jak oświetlić przedpokój? Nie tylko lampy sufitowe!
Podstawowa zasada w aranżacji oświetlenia to dbałość o różnorodność. Nawet najpiękniejszy żyrandol nie da takiego efektu, jak połączenie kilku różnych rodzajów opraw, również tych mniej okazałych. Umieszczone w różnych częściach pomieszczenia lampy – na przykład oprawy ścienne czy stołowe – dodają wnętrzu przytulnego, kameralnego i ciepłego klimatu i tworzą efektowną grę świateł. Najlepiej widać to na przykładzie salonu, ale zasada różnorodności sprawdza się również w przypadku mniejszych pomieszczeń, takich jak przedpokój.
Jak oświetlić przedpokój za pomocą opraw uzupełniających? Ponownie: to zależy od jego wielkości. W niewielkim wnętrzu dodatkową lampę można umieścić w pobliżu lustra czy siedziska, na którym wkłada się buty. Co warte odnotowania – kinkiety mogą optycznie powiększyć nieduży metraż. Światło skierowane na sufit sprawi, że przedpokój będzie wydawał się wyższy, a oświetlenie dłuższej ze ścian doda mu nieco przestronności.
W większym pomieszczeniu aranżacyjne pole manewru jest o wiele większe. Z całą pewnością warto przemyśleć doświetlenie miejsc, z których na co dzień się korzysta: szafy, półki na buty, komody czy lustra. Można to zrobić za pomocą kinkietów lub niewielkich opraw ściennych. Świetnym pomysłem jest także wykorzystanie lampy stołowej – postawiona na komodzie czy konsoli nie tylko doświetli wnętrze, ale też spełni funkcje dekoracyjne.
W przedpokoju, który pełni funkcję korytarza prowadzącego do różnych pomieszczeń, doskonale sprawdzą się też oprawy punktowe umieszczone tuż nad podłogą i wyposażone w czujniki ruchu oraz zmierzchu. To superwygodne rozwiązanie – kiedy przechodzi się korytarzem, nie trzeba włączać górnego światła. Każdy domownik doceni tę wygodę, szczególnie w nocy, podczas wędrówki do toalety.
Jak oświetlić lustro w przedpokoju?
Lustro to niemal standardowy element wyposażenia przedpokoju – przydaje się, aby przed wyjściem z domu szybkim rzutem oka skontrolować, czy w naszym stroju wszystko gra. Jak je oświetlić? Najlepszym rozwiązaniem będą lampy ścienne świecące miękkim światłem, które nie powoduje rzucania cienia. Świetnie sprawdzą się kinkiety o białych, mlecznych lub mrożonych kloszach. W przypadku niewielkiego lustra wystarczy oprawa umieszczona tuż nad nim, najlepiej o podłużnym kształcie. Warto użyć opraw z dyfuzorami opalizowanymi lub mikropryzmatycznymi (MPMR). Do oświetlenia większej tafli prawdopodobnie potrzebne będą 2 oprawy zamontowane symetrycznie po obu stronach ramy lub oprawa sufitowa o większej mocy. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na dyfuzor, który dodatkowo ochroni oczy przed olśnieniem.
Zastanawiając się, jak oświetlić lustro w przedpokoju, warto zwrócić także uwagę na żarówki lub moduły led, w jakie wyposażona jest oprawa. Powinny mieć one jak najwyższy współczynnik odwzorowania barw (CRI) – dzięki temu światło nie będzie przekłamywać kolorów, na przykład kosmetyków do makijażu.
Oświetlenie w przedpokoju – ciepłe czy zimne?
W aranżacji oświetlenia duże znaczenie ma także temperatura barwowa światła. W poradnikach dotyczących wyboru lamp do salonu czy sypialni można przeczytać, że światło ciepłe (2700–3500 K) pomaga się zrelaksować i rozluźnić, a światło zimne (6500 K) pobudza i sprzyja zachowaniu koncentracji. To oczywiście prawda – oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie. W przypadku przedpokoju ta kwestia nie ma jednak aż takiego znaczenia – w końcu hall nie jest miejscem, w którym w ciągu dnia spędzamy czas.
Zastanawiając się nad temperaturą barwową światła do przedpokoju, warto raczej mieć na uwadze, jakie żarówki zastosowano w innych pomieszczeniach, aby zachować spójność. Podpowiedzią może być także charakter wystroju wnętrza. W pomieszczeniach urządzonych według stylu rustykalnego czy skandynawskiego lepiej sprawdzi się światło ciepłe. W tych nowoczesnych czy glamour – zimne.
Oświetlenie przedpokoju – wybór lampy a styl pomieszczenia
Na koniec kwestia najprostsza… i zarazem najtrudniejsza – wybór konkretnej lampy. Najprostsza, bo oferta przeróżnych opraw w sklepach stacjonarnych i internetowych jest ogromna, więc bez problemu znajdziesz lampy dopasowane do wystroju czy projektu pomieszczenia. Najtrudniejsza – dokładnie z tego samego powodu. Tak olbrzymi wybór może przyprawiać o zawrót głowy!
Aby ułatwić sobie zakupy, warto zawęzić pole poszukiwań, określając, w jakim stylu zostanie urządzony przedpokój. Do klasycznego wnętrza pasować będą minimalistyczne, uniwersalne lampy o szklanym kloszu osadzonym na metalowym stelażu. Styl rustykalny lubi się z naturalnymi materiałami, dlatego dobrym wyborem będą oprawy, w których zastosowano szkło, drewno, wiklinę czy abażur z miękkiej tkaniny. We wnętrzach urządzonych na modłę industrialnego loftu króluje natomiast stal – lampy tego typu wyglądają tak, jakby zostały przeniesione prosto z hali XIX-wiecznej fabryki.
W przedpokoju, który prowadzi do mieszkania urządzonego według stylu glamour, pięknie zaprezentują się okazałe lampy zdobione kryształkami. Do wnętrz o retro zacięciu pasują z kolei oprawy z kloszem wykonanym z dymionego szkła lub kinkiety stylizowane na latarenki w angielskim stylu.
Jak oświetlić przedpokój? Praktycznie i z pomysłem! Oprawy, które pomogą Ci to zrealizować, znajdziesz na karel2.pl, a inne porady oświetleniowe – na blog.karel2.pl.
Źródło zdjęć: karel2.pl, pexels.com