
Każdy, kto spróbował picie yerby, nie wyobraża sobie dnia bez jej porcji. Zapewne każda z tych osób zastanawiała się, yerba mate ile pić można? Mimo że jej cudowne właściwości są znane od dawna, dość dobrze odpowiadające na to pytanie, jest powiedzenie: co za dużo, to niezdrowo! Jeśli zastanawiasz się, ile można pić yerba mate dziennie, ten artykuł jest dla Ciebie.
Yerba mate – co to takiego?
Ostrokrzew paragwajski jest rośliną, która rośnie w Ameryce Południowej. Inaczej zwie się yerba mate, a jego cechą charakterystyczną jest pełny i głęboki smak. Tradycyjne yerba mate jest sprowadzane z Paragwaju, Argentyny, Urugwaju i Brazylii. Argentyńskie odmiany idealnie sprawdzają się w wersji yerba mate Terere. Z kolei brazylijskie to zielona yerba o delikatnym smaku. Ile można pić yerby dziennie oraz jak parzyć, aby była smaczna i zachowywała swoje drogocenne właściwości? Parzy się ją w naczyniu zwanym tykwą lub matero. Do picia suszu służy specjalna słomka, o dźwięcznej nazwie bombilla.
Jak prawidłowo parzyć yerba mate?
Prawidłowe parzenie yerby nie jest skomplikowaną czynnością. Niemniej jednak należy poznać kilka prostych zasad, które rozjaśnią nam temat i ułatwią podejście do parzenia herbaty. Proces parzenia rozpoczynamy od wsypania suszu do naczynia. Kluczem jest ilość wsypanej yerby. Im więcej, tym intensywniejszy smak.
Sugeruje się, aby zalewać mniej więcej ½ naczynia. Następny krok to przygotowanie kopczyka. Dzięki niemu listki opadną na dno naczynia, a pyłki będą z dala od bombilli. Przechylając kubek z suszem pod kątem mniej więcej czterdziestu pięciu stopni, wlewamy odpowiednią ilość wody. W momencie, gdy susz wchłonie całą wodę, możemy mówić o prawidłowym zaparzeniu.
Bombillę wkłada się tak, aby jej filtr przylegał do kopczyka. Istotną informacją jest fakt, że nie zalewa się yerby wrzątkiem. Jeśli tak zrobimy, liście ostrokrzewu rozgotują się i stracą swoje właściwości. Może się wtedy pojawić nieprzyjemny aromat, który zepsuje cały smak yerby.
Ile yerby sypać (ile łyżek, ile gramów)?
Amatorzy suszu nie wiedzą, ile razy dziennie można pić yerba mate. Nie wiedzą również, ile yerby sypać. Dlatego spieszymy z odpowiedzią i wyjaśnieniem. Optymalna ilość suszu, jaką powinno się wsypywać do naczynia, jest mniej więcej ⅓ jego objętości.
W zasadzie prawidłowa ilość suszu zależy od indywidualnych preferencji. Niemniej jednak to ile pić oraz jak pić, można doczytać w Internecie. Warto, chociażby po to, to zrobić, aby nie zrazić się smakiem, który początkowo zbyt intensywny, może nas zniechęcić do picia trunku. Pierwsze próby picia yerby, wiążą się z wieloma pytaniami, na które koneserzy ostrokrzewu chcieliby znać odpowiedź. Jak zaparzyć yerbę? Kiedy pić yerba mate? Jaka yerba temperatura jest najbardziej odpowiednią? Te i wiele innych pytań, to kluczowe kwestie, na które powinniśmy znać odpowiedź, rozpoczynając przygodę z piciem yerba mate.
Ile razy dziennie pić yerba mate?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, ile yerby dziennie można wypić, w dużej mierze zależy od tego, jaką dany organizm posiada odporność na kofeinę. Zdarza się, że niektórzy po trzech dawkach yerby są pobudzeni, gdy inni mogliby śmiało zasnąć. Typowe paragwajskie czy argentyńskie despalada cechują się większym potencjałem energetycznym niż na przykład yerby w wersji suave, owocowe czy ziołowe. Niemniej jednak przyjęło się, że optymalna dzienna porcja suszu to około trzydzieści gram. Tym samym napój z yerba mate można zalewać nawet osiem do dziewięciu razy dziennie.
Może się jednak zdarzyć, że susz będzie za słaby na nasz organizm. Co wtedy? Jak pić, aby osiągnąć pożądany efekt? Warto wtedy wypróbować mocniejszą yerbę. Polecamy yerba mate z guaraną, która postawi na nogi każdego.
Optymalna dzienna dawka yerba mate? Ile pić?
W przypadku spożywania suszu, można pić go od jednego do dwóch kubków dziennie. Zakłada się jednak, że jedno zasypanie to średnio 5 zalań. Ze względu na optymalne spożycie dziennego zapotrzebowania mikroelementów oraz makroelementów, nie ma sensu przekraczać tej dawki. To, ile pić yerby dziennie nie zależy od naszych wewnętrznych uwarunkowań.
Jak parzyć yerba mate, aby była dobra? Przede wszystkim wykonywać wszystkie czynności zgodnie z wyżej opisaną procedurą. Warto jednak wsłuchać się w potrzeby własnego organizmu, aby móc jednoznacznie określić, ile porcji sami potrzebujemy. Mimo że yerba posiada mnóstwo witamin i minerałów, nie powinniśmy przesadzać z ilością wypitego trunku. W jej składzie znajduje się również kofeina, a jej przedawkowanie może ciągnąć za sobą poważne konsekwencje. Sposoby parzenia yerba mate są jasne i klarowne. Wystarczy metodą prób i błędów przekonać się na własnej skórze, ile razy dziennie można pić yerbe oraz ile sypać yerba mate.
Picie yerba mate ma właściwości prozdrowotne!
Parzenie yerba mate w szklance lub kubku, niesie za sobą wiele właściwości prozdrowotnych. Do głównych należą między innymi właściwości przeciwutleniające. Powstało na ten temat wiele opracowań, które są potwierdzone badaniami naukowców. To, ile yerba mate dziennie będzie spożywana ma wpływ na profilaktykę schorzeń chorób takich jak rak, czy zapalenia wątroby.
Wspierając profilaktykę antynowotworową, broni przed rozwojem zmutowanych komórek rakowych. Dodatkowo wpływa pozytywnie na układ krwionośny, co ma znaczny wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Co jeszcze daje yerba mate? Wspomaga odchudzanie i pomaga zwalczyć tłuszcz, skutecznie walczy z cukrzycą i uwalnia glukozę z wątroby. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze. Zwalcza choroby wewnętrzne i zewnętrzne.
Pomaga w walce z łupieżem i zapaleniem płuc. Spożywanie yerba mate i picie naparu kilka razy dziennie, posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Wiele z nich nie zostało jeszcze odkryte i pozostaje w sferze badań. Jesteśmy jednak pewni, że z czasem poznamy je wszystkie.