Zbędny i niesprawny sprzęt elektroniczny nie powinien trafić do zwykłego śmietnika – jego miejsce jest w zakładzie utylizacyjnym, który przetwarza elektrośmieci w sposób bezpieczny dla ludzi oraz środowiska. Jak mogą tego dokonać mieszkańcy Trójmiasta?
Gminne punkty zbiórki
Jest zakaz wyrzucania elektroodpadów do osiedlowych albo przydomowych śmietników, można jednak za darmo oddać stary sprzęt elektronicznego do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W Trójmieście działa kilka takich punktów, trzeba jednak pamiętać, że nie są one czynne całą dobę, a transport elektroodpadu leży po stronie mieszkańca, nie gminy. Dostarczenie wielkiej lodówki czy pralki do punktu zbiórki jest dość kłopotliwe i zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami – darmowy odbiór elektrośmieci spod śmietnika przeprowadzany jest przez gminę zaledwie kilka razy w roku, według wcześniej ustalonego harmonogramu.
Trochę łatwiej jest przy zakupie nowego sprzętu, bo wtedy stare urządzenie musi przyjąć do siebie sklep. Nie zawsze jest to darmowa usługa – sklep ma obowiązek przejąć elektroodpad, ale nie musi po niego wysyłać swojego samochodu, a za wyniesienie starego sprzętu z domu zwykle doliczana jest dodatkowa opłata.
Bezpłatny odbiór elektrośmieci z domu
Mieszkańcy Trójmiasta mogą bez problemu pozbyć się elektrośmieci dzięki usłudze oferowanej przez odbiorydomowe.pl. To nic nie kosztuje i nie trzeba nawet sprzętu znosić na dół – elektroodpady odbierane są prosto z domu. Właściciel musi jednak odłączyć urządzenie od instalacji oraz opróżnić jego zawartość, lodówkę należy jeszcze dodatkowo rozmrozić.
Chęć oddania zużytego sprzętu zgłasza się przez formularz online. Usługa jest realizowana na terenie całego Trójmiasta, zwykle w przeciągu maksymalnie pięciu dni roboczych. W formularzu podaje się rodzaj i liczbę elektroodpadów, numer piętra, dane kontaktowe.
Jakie elektrośmieci podlegają usłudze?
W ramach usługi odbierane są wielkogabarytowe elektrośmieci, czyli na przykład pralka, suszarka, chłodziarka, kuchenka. Drobne sprzęty, jak mikser czy tablet, są zabierane tylko przez okazji, a nie jako główny odpad. Oddawane elektrośmieci muszą być kompletne, z kablem i wszystkimi częściami – jeśli nie są, doliczana jest opłata utylizacyjna lub usługa nie jest w ogóle realizowana.