Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Badanie krwi jest jedną z podstawowych usług oferowanych przez gabinety weterynaryjne. Sprzęt niezbędny do takiej diagnostyki pozwala na uzyskanie wyników w krótkim czasie od pobrania materiału, co ma szczególne znaczenie przy konieczności szybkiego doboru leków w trakcie leczenia szpitalnego lub domowego. Na podstawie badania krwi można sprawdzić wiele cennych parametrów, które pomogą weterynarzowi w ocenie stanu zdrowia zwierzęcia. Sama procedura nie jest przesadnie długa i skomplikowana, jednak warto odpowiednio przygotować do niej kota.
Jak zająć się kotem przed badaniem krwi?
Kot powinien być przyprowadzony na badanie krwi w stanie lekko przegłodzonym, co ma szczególne znaczenie w przypadku oceny parametrów biochemicznych czy morfologii. Najlepiej rozpocząć głodówkę zwierzaka na około 8-12 godzin przed wykonaniem testu. Taki okres czasu jest wystarczający, aby sprzęt weterynaryjny zapewnił miarodajne i wiarygodne wyniki. Kotu można podawać wodę bez żadnych ograniczeń. Jeżeli badanie wykonywane jest celem oznaczenia poziomu glukozy lub konkretnych hormonów w przebiegu terapii, lekarz decyduje o czasie wykonania badania od momentu podania leków.
Jak wygląda badanie krwi u kota?
Badanie krwi u kota wiąże się z koniecznością wykonania wkłucia, jednak większość zwierząt dobrze znosi całą procedurę. Stres związany z tym zabiegiem nie powinien przeszkodzić przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu, ponieważ uzyskane wyniki znacząco podnoszą świadomość o stanie zdrowia mruczka, ułatwiają dalsze postępowanie oraz zwiększają efektywność ewentualnego leczenia. Podczas badania zapanowanie nad temperamentem kota może być trudne. Z tego względu warto zapewnić mu spokojne i bezpieczne otoczenie, a także unikać nadmiernego stresu jeszcze przed wyjściem z domu. Zwierzaka warto przyzwyczaić do transportera kilka dni wcześniej, aby pobyt w nim nie wzbudzał wyłącznie skojarzeń z wizytą w gabinecie weterynaryjnym.
Ile kosztuje badanie krwi u kota?
Badanie krwi kota jest płatne, ale nie należy do szczególnie kosztownych procedur. Cennik takiej usługi może być dość zróżnicowany, zależnie od indywidualnej renomy danej placówki czy też samego województwa i miasta. Średni koszt kompletu badań morfologicznych i biochemicznych to około 80-90 złotych, natomiast samo pobranie krwi jest tańsze oraz dostępne w cenie około 40-50 złotych. Jeżeli w dniu wizyty u lekarza kot zachowuje się bardzo niespokojnie, weterynarz może zadecydować o zastosowaniu dodatkowo płatnej sedacji. W większości przypadków nie jest to jednak konieczne.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem nowoczesnego sprzętu weterynaryjnego i medycznego.