
Programiści bardzo często zatrudniani są w ramach kontraktu B2B, a nie tradycyjnej umowy o pracę. Wymagane jest więc założenie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej, a co się z tym wiąże także samodzielnego rozliczania się z podatków, opłacania składek zdrowotnych oraz emerytalnych. Istotny jest tu wybór odpowiedniej formy opodatkowania. Sprawdź, jaka będzie najkorzystniejsza dla programistów.
Łatwe rozliczanie podatków
Zawód programisty polega na tworzeniu programów komputerowych, aplikacji, gier, modelowaniu danych lub projektowaniu stron internetowych w oparciu o kod napisany w konkretnym języku oprogramowania. Oprócz pracy twórczej często przesiadują wiele godzin w poszukiwaniach błędu, czy szukaniu najlepszych rozwiązań dla swoich klientów. Zawód wiąże się więc z długimi godzinami spędzonymi przed monitorem komputera. Niezbędne jest ciągłe dokształcanie i nadążanie za wszelkimi nowinkami technologicznymi. W natłoku obowiązków trudno znaleźć czas na samodzielne rozliczanie się z osiąganych dochodów. To zadanie warto powierzyć specjalistom. Biuro rachunkowe Anavo (https://anavo-ksiegowosc.pl/) świadczy profesjonalne usługi księgowo-podatkowe i pomaga każdemu przedsiębiorcy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów dla Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, sporządzania sprawozdań finansowych oraz rozliczeniach podatkowych. Biuro Rachunkowe Anavo tworzą profesjonaliści, którzy dbają o ciągłe poszerzanie wiedzy merytorycznej i na bieżąco śledzą wszelkie zmiany w prawie podatkowym.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Najczęściej wybieraną formą opodatkowania przez programistów, prowadzących własną działalność gospodarczą, jest ryczałt. Podatek oblicza się wtedy jako stały procent od przychodu. W tym przypadku możliwe są trzy stawki – 8,5, 12 lub 15 %. Z niższej mogą korzystać programiści zajmujący się działalnością usługową, na przykład tworzeniem rozwiązań do przetwarzania lub architekturą danych, projektowaniem stron internetowych bądź aplikacji mobilnych, a także udostępnianiem powierzchni reklamowej. 12% stawkę powinny stosować osoby tworzące programy komputerowe. Z kolei dla programistów zajmujących się reprodukcją nośników informacji, przesyłaniem strumieni wideo i audio przez internet, czy świadczących usługi sprzedaży praw do korzystania z programów lub gier komputerowych przewidywana jest stawka 15%. Do obowiązkowych opłat należy także składka zdrowotna, która po nowelizacji przepisów może kształtować się między 335,94 a 1007,81 złotych, emerytalna oraz rentowa. We wszystkich rozliczeniach pomoże Ci biuro rachunkowe Anavo. Zaufaj profesjonalistom i nie trać czasu na martwienie się swoimi finansami!