
Golenie jest sztuką niełatwą i przekonało się o tym już wielu mężczyzn, którzy próbowali ogolić się na gładko bez zacięć. Tutaj kluczowe znaczenie ma odpowiednie ostrze, które nie może być tępe. Jego kształt, a także możliwość regulacji również wpływa na komfort. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak się golić, by się dogolić. Poznajcie sposoby na gładką skórę bez podrażnień.
Krok pierwszy: zmiękczanie zarostu to podstawa
Aby się dogolić musisz przygotować zarost do golenia. Nie może być sztywny ani twardy. Nie musisz zmiękczać gdy golisz na sucho trymerem. Jednak takie golenie nie dla każdego się nadaje. W przypadku bardziej wrażliwej skóry trzeba będzie zastosować zmiękczanie. Tutaj sprawdzą się zarówno kremy do golenia, jak i mydła do golenia, które rozrabia się w tyglu. Później gęstą pianę nakłada się na zarost. Trzeba przy tym odczekać kilka minut aż zarost się zmiękczy i wtedy można przystąpić do pracy, czyli usuwania zarostu, ale najpierw trzeba wybrać odpowiednie narzędzie. Już teraz zdradzimy, że sprawdzą się mocne żyletki do maszynek do golenia zarostu.
Krok drugi: dobór właściwego narzędzia, czyli brzytwa lub maszynka z żyletkami do golenia
Spośród narzędzi do golenia masz do wyboru maszynki elektryczne, brzytwy lub maszynki do golenia. Te ostatnie mogą występować jako tzw. jednorazówki i tych absolutnie nie polecamy. Zdecydowanie lepszym wyborem jest maszynka na żyletki do golenia. Takimi ostrzami można golić się kilkukrotnie. Nawet do 5-6 razy, a w przypadku grubego zarostu przynajmniej 3 razy. Kupując maszynkę z wymiennymi wkładami chroni się planetę. Maszynki na żyletki mogą mieć różny typ ostrza. Modele typu motylek nadają się dla początkujących, z kolei maszynki z otwartym ostrzem dedykowane są dla zaawansowanych. Brzytwa także jest dobrym narzędziem, ale tutaj wadą jest konieczność nauczenia się odpowiedniego chwytu. W tym przypadku także można stosować wymienne ostrza, czyli żyletki do golenia.
Krok trzeci: Golenie z włosem, pod włos, ukośnie – czy to ma znaczenie?
Aby gładko usunąć zarost trzeba wybrać odpowiedni sposób golenia. Każdym narzędziem można golić się z włosem lub pod włos. Możliwy jest też ukośny kierunek. Wybiera się go w zależności od kierunku wzrostu włosa albo stosownie do własnych umiejętności. Golenie z włosem uważane jest za łatwiejsze, ale też mniej dokładne niż golenie pod włos. Zwłaszcza w przypadku brzytwy jest duża różnica. Otóż pod włos należy golić pod kątem 15 stopni, natomiast z włosem 30 stopni. Jak wiadomo im mniejszy kąt, tym większe ryzyko przecięcia skóry.
Krok czwarty: niwelowanie podrażnień poprzez zastosowanie balsamu po goleniu
Jednak wszelkiego rodzaju podrażnienia czy nawet skaleczenia mogą zostać bardzo szybko opatrzone. Wystarczy wybrać produkty kosmetyczne zawierające w swoim składzie odkażający ałun bądź zastosować sam ten środek. Dla skóry wrażliwej bardzo dobrze sprawdzi się balsam do golenia. Zapewnia miękkość i gładki efekt, a także świetny zapach. Balsamu nie trzeba używać w dużej ilości, ale na pewno po każdym goleniu. Oczywiście mężczyźni o mniej wrażliwej skórze mogą wybrać wodę po goleniu.
Ponadto: pamiętaj, jak ważny jest peeling
Bez wątpienia, aby móc cieszyć się gładką skórą po goleniu nie można zapomnieć również o peelingu. Powinien być wykonany z dużą starannością. Można zdecydować się na drobnoziarnisty lub gruboziarnisty. Na pewno ten pierwszy sprawdzi się w przypadku wrażliwej skóry. Istotą zastosowania peelingu jest usunięcie martwego naskórka. Dzięki temu skóra lepiej wchłania wszystkie składniki kosmetyków. Stąd jeszcze przed pierwszą czynnością, czyli zmiękczeniem zarostu warto wykonać peeling. Oczywiście nie trzeba go robić codziennie, ponieważ wystarczy raz do dwóch razy w tygodniu. W ten sposób można również pozbyć się problemu wrastających włosków. Właśnie zatkane pory są powodem tego, że włosy nie mogą rosnąć tak, jak powinny.
Uzyskanie gładkiej skóry po goleniu bez podrażnień nie jest łatwym zadaniem. Jednak sięgając po odpowiednie kosmetyki, ale i narzędzia z czasem można dojść do wprawy i uzyskiwać naprawdę świetny efekt.