
Jak unikać uzależnień? Dzisiejszy świat czyha na nas na każdym rogu, oferując różnorodne używki, które bardzo łatwo są w stanie nas na stałe od siebie uzależnić. Oczywiście najpopularniejsze z nich to nikotyna, alkohol czy narkotyki. Jednak uzależnić możemy się od wielu innych, niepozornie wyglądających rzeczy jak np. komputer, gry karciane czy smartfon. Jak postępować, by unikać uzależnień? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Źródło – czyli skąd się biorą uzależnienia?
Dlaczego w dzisiejszych świecie tak dużo słyszy się o ludziach uzależnionych? Gdzie upatrywać przyczyny pogubienia się i oddania w ręce nałogów? Wystarczy zaobserwować życie przeciętnej osoby, która pragnie żyć na godnym poziomie, ma do opłacenia rachunki czy utrzymanie rodziny i dzieci. Każdy jej dzień to stres, pęd, ogromna ilość rzeczy do załatwienia, głód, pragnienie i mała ilość snu. Do czego to prowadzi? Do chęci wyluzowania, chwili oddechu i spokoju. A że czasu jest jak zwykle bardzo mało, idealnym momentem na zebranie myśli i uspokojenie jest przerwa na papierosa. Wieczorny, szybki drink przed spaniem. A może joint ze znajomymi w piątek po ciężkim tygodniu?
Niestety, coraz trudniej obronić się przed nałogami i uzależnieniem. Jednak nadal jest to możliwe, przede wszystkim trzeba CHCIEĆ. Poznajmy kilka rad, które nie zagwarantują, ale znacznie ułatwią nam walkę o własne zdrowie, a nawet życie.
Papieros
To jeden z najczęstszych nałogów. Po papierosie można prowadzić auto, pracować. Niczemu nie koliduje. I to jemu najtrudniej się oprzeć. Ludzie palą w pracy (jeśli jest na to odgórne przyzwolenie), podczas przerw śniadaniowych, na ulicy. Często można usłyszeć „Chodź, z nami nie zapalisz?”. Przede wszystkim należy być asertywnym. Na przerwie w pracy wybrać posiłek z ciepłą, ulubioną herbatą czy aromatyczną kawą. Znaleźć sobie przyjemną alternatywę spędzania czasu wśród palących.
Hobby
Generalnie, jeśli mamy pasje czy hobby, któremu poświęcić chcemy każdą wolną chwilę, o dużo łatwiej będzie nam ustrzec się od uzależnień. Dlaczego? Ponieważ uzależniając się od papierosów, alkoholu, nikotyny, gier, seksu szukamy po prostu przyjemności. Jeśli mamy pasję, w której się realizujemy i która sprawia nam przyjemność, nie szukamy dodatkowych wrażeń. I nie ma tu znaczenia, co to jest – gotowanie, jazda konna, wyścigi samochodowe czy szydełkowanie – ważne, by niosło to radość i odstresowanie.
Sposób na zniwelowanie napięcia
Jeśli chcesz sięgnąć po alkohol, papierosa czy inne substancje, to znak, że chcesz pozbyć się stresu. Aby uniknąć uzależnień należy znaleźć zdrową alternatywę dla pozbycia się bagażu emocjonalnego. Najlepszym ku temu sposobem jest sport i wszelkie ćwiczenia fizyczne. Jeśli nie jesteś typem aktywnym, warto spróbować medytacji, praktyk oddechowych, psychoterapii czy jogi. Naprawdę, wybór jest ogromny na leczenie alkoholizmu i innych uzależnień.
Sztuka rozmowy
To normalne, że czasem w życiu potrafimy się pogubić. Nikt z nas nie jest i nigdy nie będzie idealny. Dbając o jedną kwestię, często zaniedbujemy inną. Aby uniknąć uzależnień trzeba umieć rozmawiać i poprosić o pomoc. Przyznać się przed samym sobą, najbliższymi czy specjalistą, że mamy ciągoty do używek czy innych czynności. To najlepsza droga odwrotu. Jeśli ten etap zostanie pominięty, coraz trudniej będzie nam zawrócić w dobrą stronę. Jeśli czujemy, że problem zaczyna narastać, najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z profesjonalistą zajmującym się leczeniem uzależnień – https://terapiaiwonicz.pl/. Uzyskamy cenne wskazówki i drogę postępowania, co znacznie ułatwi nam codzienne funkcjonowanie.
Genetyka
Aby uniknąć uzależnień, warto mieć świadomość o płynących w naszych żyłach genach. Skłonności do nałogów wynikają także z genetyki czy wzorców, które w sobie nosimy. Sama świadomość potrafi być najlepszą profilaktyką uniknięcia nałogów. Jeśli nasz dziadek, ojciec czy inny bliski krewny nadużywał alkoholu i widzieliśmy, do jakiego stanu to doprowadza, jest to dla nas przestroga i nauczka na dalsze życie. A przynajmniej powinna być.
Unikaj uzależnień dla siebie, a także swoich najbliższych. Do dzieła!.