
Mock up empty posters on the wall. Modern living room interior. Wooden floor and stylish furniture. Concept of contemporary design. 3d rendering
Bez wątpienia pokój dzienny jest centrum każdego domu. Niezależnie, czy żyjesz w niewielkim mieszkaniu, czy masz do dyspozycji przestronny dom, salon odgrywa najważniejsze role w życiu całej rodziny. To w nim koncentruje się życie domowników i to w nim przyjmowani są goście. Odpowiedni projekt salonu jest zatem kluczowy z wielu powodów. Jak urządzić salon z pomysłem?
Projekt salonu – od czego zacząć?
Punktem wyjścia dla każdego projektu powinno być gruntowne przemyślenie funkcji, jakie ma spełniać salon. Nie ulega bowiem wątpliwości, że pokój dzienny w mieszkaniu bezdzietnej pary i salon w domu rodziny z dwoma szkrabami nie wyglądają tak samo. Wnioski z dyskusji wszystkich domowników pozwolą naszkicować pierwsze koncepcje dotyczące potrzebnych mebli, źródeł światła i praktycznych dodatków, takich jak dywany.
Pamiętaj, że kluczem do udanej aranżacji jest zawsze spójność. Gdy marzysz o salonie glamour, nie kupuj beżowej kanapy, a do skandynawskiego pokoju dziennego nie wstawiaj lampy wykonanej w całości ze szczotkowanego chromu.
Pomysły na strefę wypoczynkową w salonie
Jak powinna wyglądać aranżacja salonu? W centrum mogą znaleźć się meble wypoczynkowe, najlepiej tapicerowane fotele ze stolikiem kawowym albo rozkładana kanapa tuż obok ławy. Taki pomysł na urządzenie salonu sprawdzi się i w codziennym życiu domowników, i w trakcie przyjmowania gości. W fotelach razem z drugą połówką możecie spędzać czas, czytając książki. Trzyosobowa kanapa sprawdzi się z kolei dla pary z dzieckiem.
Inaczej wygląda salon rodziny, która uwielbia przyjmować gości. W Twoim domu jest zawsze gwarno? Nie wyobrażasz sobie wyprawienia hucznych urodzin gdzie indziej niż we własnych czterech kątach? A może co roku cała rodzina przyjeżdża do Ciebie na Wigilię? W takim razie przyda Ci się rozbudowany zestaw wypoczynkowy i dodatkowe miejsce do siedzenia.
Pomyśl o nietuzinkowym ułożeniu kilku kanap – układ równoległy, w którym ława oddziela dwie kanapy albo dwie lub trzy kanapy ustawione odpowiednio w kształt litery L bądź U to funkcjonalne rozwiązanie, które jednak możliwe jest tylko w większym salonie.
Możesz pomyśleć też o narożniku zestawionym z mniejszym meblem, które łatwo przestawić. Świetnie sprawdzi się fotel albo puf. Jeśli zazwyczaj goście zatrzymują się u Ciebie na noc, pomyśl o zakupie foteli, kanap i/lub narożnika z możliwością rozłożenia posłania.
Telewizor w salonie – inspiracje
Zanim kupisz urządzenie do nowego mieszkania, zadaj sobie podstawowe pytanie – gdzie postawić telewizor w salonie? Odpowiedź na nie da Ci wskazówki, czy możesz zdecydować się na ekran o dużej przekątnej i pojemną szafkę na urządzenia uzupełniające, takie jak odtwarzacz płyt DVD czy dekoder.
Zaaranżowanie odrębnej strefy rozrywki to popularne rozwiązanie, od którego zależy umiejscowienie mebli tapicerowanych. Jeśli razem z najbliższymi chętnie urządzacie maratony filmowe i gracie na konsoli, kanapa powinna być skierowana wprost na ekran, bo tak będzie po prostu wygodniej patrzeć w telewizor. W innym wypadku sprzęt TV nie musi określać kierunku ułożenia kanapy czy fotela.
Zastanawiasz się jeszcze, na jakiej wysokości powiesić szafkę pod telewizor? Miej na uwadze, że alternatywą dla szafki są ramiona do telewizora i rozbudowane półki na sprzęt RTV. Wysokość położenia telewizora ma wpływ nie tylko na komfort patrzenia w ekran, lecz także na jakość rozchodzenia się dźwięku. Zaleca się, aby dół telewizora znajdował się na wysokości około 50–60 cm od podłogi.