Posiadanie własnej działki i domu to marzenie wielu z nas. Większość ludzi chciałoby stworzyć budynek krok po kroku według własnego projektu. Jednak nie należy zapominać o tym, że teren oraz fundusze potrzebne do prac budowlanych to jeszcze nie wszystko. Przy tak dużym przedsięwzięciu niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Więcej o tym na czym polega cała procedura i w jaki sposób przebiega opowiemy w kolejnych akapitach artykułu.
Pozwolenie na budowę domu – co to za dokument?
Zanim przejdziemy do omawiania kroków, jakie należy podjąć, żeby taką zgodę uzyskać, wyjaśnimy pokrótce na czym polegają tego rodzaju zaświadczenia. Pozwolenie na budowę domu jest decyzją administracyjną niezbędną do rozpoczęcia prac budowlanych. Uzyskanie tego rodzaju dokumentu wbrew pozorom nie jest wcale skomplikowane. Całą procedurę można bowiem załatwić w podczas wizyty w odpowiednim urzędzie. Możemy to zrobić zarówno elektronicznie jak i listownie. Warto również nadmienić, że takiego pozwolenia nie wymaga tylko budowa domu, ale też wszystkie modyfikacje z nim związane, takie jak np. jego przebudowa, odbudowa czy rozbudowa. Po bardziej szczegółowe informacje prawne zajrzyj na https://adwokatspiewak.pl/pozwolenie-na-budowe-domu/.
Gdzie złożyć wniosek i co powinien zawierać?
Proces uzyskania pozwolenia na budowę domu jest niestety dosyć czasochłonny. Dlatego też warto się odpowiednio przygotować i od razu złożyć poprawnie wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami. Składamy go w formie formularza urzędowego, który dostępny jest w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Zamiast jednak specjalnie odwiedzać tę instytucję wniosek możesz pobrać także z ich stron internetowych.
Załączniki, które musisz umieścić w swoim wniosku to:
- projekt budowlany,
- zaświadczenie o uprawnieniach architekta,
- oświadczenie dotyczące praw do dysponowania daną działką,
- decyzja o warunkach zabudowy ( tylko w sytuacji, w której teren nie podlega pod miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego).
Poza tym nie należy zapominać o potwierdzeniu uiszczenia opłaty skarbowej, jeśli dom ma być przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej. Składamy je również w momencie, w którym wszystkie powyższe formalności załatwia nasz pełnomocnik. Kolejną kwestią, którą należy mieć na uwadze starając się o pozwolenie na budowę domu jest konieczność złożenia zaświadczenia potwierdzającego, że dany projekt został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jaki jest czas oczekiwania?
Pozwolenie na budowę domu powinniśmy, zgodnie z art. 35, pkt. 4 Ustawy Prawa Budowlanego uzyskać po spełnieniu wszystkich wymienionych wyżej warunków. Czas na rozpatrzenie dokumentów i wydanie decyzji wynosi 65 dni od momentu złożenia wniosku. Po upływie tego czasu naliczana jest kara pieniężna za zwłokę. Sprawdzaniem informacji i ich weryfikacją zajmują się działy architektury w starostwach. To również od nich zależy czy uzyskamy to pozwolenie, czy też nie. Jeśli jednak uzupełniliśmy wniosek poprawnie i złożyliśmy wszystkie wymagane dokumenty, proces ten powinien być tylko formalnością. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i dokładne zgłębienie tematu.