
Zawsze, gdy ktoś bliski potrzebuje naszej pomocy w chorobie, robimy wszystko, aby mu pomóc. Tym bardziej, jeśli osoba bliska zostaje unieruchomiona w łóżku na długi czas. Co wtedy robić? Od czego zacząć? Przede wszystkim należy rozważyć zakup materaca. Nie jest to jednak zwykły materac, lecz materac przeciwodleżynowy. Jak go używać i jaką funkcję pełni? Zapraszamy do poniższego artykułu.
Materac przeciwodleżynowy – Zasada działania
Jeśli jest tutaj jakakolwiek osoba, która zastanawia się nad zakupem produktu, jakim jest materac odleżynowy, podpowiadamy, dlaczego warto go kupić. Mimo że nie jest to tani sprzęt, z pewnością podniesie komfort i stan leżącego pacjenta. To profilaktyka zapobiegająca powstawaniu odleżyn oraz komplikacji, jakie ich powstanie może wywołać.
Materac antyodleżynowy posiada specyficzną budowę, która zapewnia osobie leżącej ruch, a także pobudza tkanki do pracy. Jego praca oparta jest na technice zmiennociśnieniowej, która naprzemiennie uciska tkanki skóry w miejscu, gdzie styka się ona z powierzchnią materaca. Materace przeciwodleżynowe rodzaje mają różne. Różnią się nie tylko kształtem, ale i wielkością komór, które samoczynnie unoszą się oraz opadają. Ciekawa i funkcjonalna propozycja to materac przeciwodleżynowy rurowy z kompresorem.
W zależności od ciśnienia na zewnętrznej pompie materac sprawia wrażenie jakby oddychał – unosi się i opada. Dzięki temu, ciało chorego jest pobudzane do pracy, a co istotne, do skóry dociera powietrze. Brak stałego ucisku na skórę, zapobiega powstawaniu odleżyn. Zatem to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych zdrowotnych przyczyn są skazane na długoterminowy pobyt w łóżku bez możliwości wstawania.
Jaki materac przeciwodleżynowy rurowy czy bąbelkowy?
Wszystkie materace dzieli się ze względu na kształt wypustek. Dzięki temu każdy materac przeciwodleżynowy można dopasować do indywidualnych potrzeb chorego. Profilaktyka leczenia odleżyn to temat wymagający rozpoznania. Jaki materac wybrać? Jaki materac przeciwodleżynowy rurowy czy bąbelkowy będzie bardziej komfortowy?
Najpierw wyjaśnijmy różnicę, jaka polega na wyborze każdego z nich. Materac na odleżyny bąbelkowy jest materacem zmiennociśnieniowym. Posiada komory, które regularnie w systemie ciągłym wypełniają się powietrzem. To rozwiązanie idealne dla osób, których waga jest stabilna i nie zmienia się. Materac tego typu jest najłatwiejszy w obsłudze, dzięki czemu zyskał na dużej popularności i jest najchętniej wybieranym materacem przeciwodleżynowym. Łatwo go utrzymać w czystości, a do tego rewelacyjnie spełnia swoją funkcję. Z kolei materac przeciwodleżynowy rurowy posiada komory w kształcie wałków, które przebiegają poziomo przez cały materac. Tak, jak bąbelkowy, napełnia się on powietrzem.
Różnica polega na tym, że jest przeznaczony dla osób z nadwagą. Osoby te są narażone na utratę wagi, a co za tym idzie na kontakt z podłożem. Poza tym można go stosować u osób z odleżynami, ponieważ posiada możliwość wyciągnięcia jednej komory, na przykład w miejscu, gdzie znajduje się rana.
Jak prawidłowo używać materac przeciwodleżynowy?
Celem materaca jest poprawa cyrkulacji krwi oraz zmniejszenie ucisku. Jednak, aby prawidłowo zabezpieczyć ciało chorego przed powstawaniem ran, łóżko na odleżyny powinno być odpowiednio użyte. Materac przeciwodleżynowy jak używać wiedzą doskonale specjaliści zatrudnieni w sklepach medycznych. Jeśli więc masz wątpliwości co do tego, materac przeciwodleżynowy jak używać, zapytaj fachowca.
Mając na uwadze indywidualne potrzeby podopiecznego, powinien on być optymalnie dobrany. Ponadto materac przeciwodleżynowy instrukcja obsługi dokładnie wyjaśni, jak użyć sprzęt w odpowiedni sposób. Nowoczesne materace pracują w trybie statycznym i dynamicznym. Praca ta jest możliwa dzięki komorom, które napełniają się powietrzem. To, jak długo będzie trwał cykl, zależy w głównej mierze od ustawień, ale zazwyczaj trwa od pięciu do dziesięciu minut.
Materac przeciwodleżynowy z kompresorem to produkt luksusowy, który zapewnia duży komfort leżącemu. Kompresor ma bardzo cichą pracę, a sam materac posiada funkcję masującą tkanki. Dzięki temu rozluźnia je. Jeśli jednak pacjent ma uraz neurologiczny lub wymaga całkowitego unieruchomienia, ze względu na złamania, powinniśmy wtedy rozważyć zakup materaca statycznego.
Co położyć na materac przeciwodleżynowy?
Używając materac przeciwodleżynowy, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nie jest on lekarstwem sam w sobie. To element leczenia, a chory nadal wymaga ćwiczeń i zmian pozycji. Im mniej ręczników, kocy czy poduszek znajduje się na materacu, tym lepiej. W sprzedaży znajdują się produkty takie jak materac przeciwodleżynowy flexi mat, czy materac przeciwodleżynowy bioflote 2000, które można położyć bezpośrednio na łóżku. Na nich można położyć cienkie prześcieradło. Dzięki temu materac spełni swoją funkcję.
Decydując się na zakup materaca rurowego, powinniśmy na niego nałożyć specjalny pokrowiec. Może zdarzyć się, że chory nie trzyma moczu i wymaga większej troski o niego. Utrzymanie higieny to podstawa, ale warto w razie potrzeby zaopatrzyć się w odporny na zabrudzenia pokrowiec, który pomoże nam utrzymać czystość. Materace przeciwodleżynowe opinie mają dobre. Opiekunowie osób chorych, którzy zdecydowali się na zakup sprzętu medycznego, jakim jest materac przeciwodleżynowy, nie żałują. To inwestycja w zdrowie chorego, która pomaga wrócić do normalności i chroni go przed powstawaniem ran.
Dlatego materac odleżynowy opinie ma dobre. Krzywdy nigdy nie zrobi, a jedynie może pomóc przejść przez ciężki okres choroby. W związku z tym, że zakup specjalistycznego materaca, może przewyższyć możliwości rodziny chorego, warto skorzystać z dofinansowania, które oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia. To nieoceniona pomoc w ciężkich dla wszystkich bliskich chwilach. Materac przeciwodleżynowy daje choremu wiele dobrego, dlatego warto rozważyć jego zakup i nie zastanawiać się długo.