Nie wszystkich stać na budowę wielkiej, przestronnej rezydencji. Na szczęście mały dom też może zapewnić komfortowe warunki do życia, trzeba jednak bardzo rozważnie zaplanować jego budowę. Co musi znaleźć się w projekcie?
Czy warto budować małe domy?
Budynki o powierzchni użytkowej w granicach 110-120 m2 cieszą się ogromną popularnością, spotyka się nawet domki mające raptem 50-60 m2, czyli tyle, co przeciętne mieszkanie w bloku. Czy jest sens je budować, skoro nie dają więcej przestrzeni? Jak najbardziej tak, bo chociaż metraż jest dla inwestorów bardzo ważny, to liczy się również lokalizacja, dostęp do własnego ogrodu oraz większa prywatność niż w bloku.
Nawet niewielka działka to wciąż więcej niż zapewnia mieszkanie, które w najlepszym przypadku, jeśli jest na parterze, łączy się z małym ogródkiem. W bloku raczej nie ma co liczyć na taką intymność jak w domu, sąsiedzi nie są tuż za ścianą, jest także wygodne miejsce na garaż dla samochodu.
Mały, ale wygodny
W ofercie projektyzwizja.pl można znaleźć mnóstwo propozycji dla osób, które szukają czegoś o skromniejszym metrażu. Dostępna przestrzeń domu jest zaprojektowana tak, by uwzględnić wspólną część dzienną oraz prywatne pokoje dla domowników, są także osobne pomieszczenia gospodarcze, garaż oraz w razie potrzeby piwnica.
Polecanym rozwiązaniem są domy z poddaszem użytkowym, idealne na małą, wąską działkę. Poddasze buduje się od razu, ale jego wykończenie można zostawić na później. W niektórych projektach uwzględnia się możliwą rozbudowę domu, na przykład stworzenie dodatkowego pokoju nad garażem.
Czy warto robić projekt indywidualny?
Gotowych projektów małych domów jest tak dużo, że bez większego trudu da się znaleźć dom dopasowany do oczekiwań, zwłaszcza że zazwyczaj jest możliwość wprowadzenia niewielkich zmian w planach. Indywidualny projekt jest sporo droższy i trzeba poczekać na jego przygotowanie, co wydłuża czas inwestycji i generuje dodatkowe koszty.
Mniejszy metraż, ale lepsza lokalizacja
Budowa małego domu kosztuje mniej więcej tyle samo co zakup mieszkania w mieście, w atrakcyjnej lokalizacji. Dość często inwestorzy decydują się także na zmniejszenie metrażu domu w zamian za ciekawszą lokalizację, dzięki czemu można liczyć na szybszą i lepszą komunikację z miejscem pracy i szkołą.