
Czyszczenie mebli ogrodowych nie jest trudnym zadaniem, ale by je sobie ułatwić, warto przeprowadzać je regularnie i przy pomocy odpowiednio dobranego sprzętu. Umiejętne odświeżanie mebli poprawia ich wygląd i przedłuża trwałość. Jak wyczyścić drewniane meble ogrodowe? Czym wyczyścić plastikowe krzesła ogrodowe? O czym warto wiedzieć?
Jak często powinno się czyścić meble?
Meble, które stoją pod chmurką, są narażone na wiele negatywnych czynników. Przede wszystkim oddziałuje na nie wysoka i niska temperatura. Do tego też działa na ich powierzchnię promieniowanie UV oraz opady o zróżnicowanym odczynie. To wszystko może pozostawiać po sobie brzydkie ślady. Dlatego czyszczenie mebli ogrodowych raz do roku to zdecydowanie za mało. Częstotliwość czyszczenia mebli należy dobrać do intensywności ich użytkowania oraz do materiału, z którego je wykonano. Najmniejsza możliwa liczba czyszczeń w roku to dwa — przed sezonem ogrodowym oraz na jego zakończenie.
Jak wyczyścić drewniane meble ogrodowe?
W przypadku naturalnego drewna nigdy nie powinno się sięgać po agresywne detergenty. Silne środki chemiczne zdecydowanie nie wchodzą w grę. Samo drewno różni się w zależności od swojego gatunku. Najczęściej meble są produkowane z drewna liściastego, które jest dość odporne na działanie warunków atmosferycznych i przy tym nie szarzeje zbyt szybko. Takich mebli nie trzeba konserwować przy pomocy impregnatów i olejów. Jeśli chodzi o samo czyszczenie, to najbezpieczniej jest użyć roztworu ciepłej wody i mydła. Płyn należy delikatnie rozprowadzić po powierzchni mebli przy pomocy miękkiej ściereczki, a następnie spłukać i odstawić je do całkowitego wyschnięcia. W żadnym wypadku nie należy chować lub przykrywać mokrych jeszcze mebli, bo może to przyspieszyć ich próchnienie. Co ciekawe meble ogrodowe wykonane z drewna można umyć też przy pomocy myjki ciśnieniowej Stihl. Można wykorzystywać ją do dokładnego czyszczenia mebli oraz do usuwania z nich szczególnie trudnych zabrudzeń. Kluczowe jest jednak później dokładne wysuszenie mebla.
Czym wyczyścić plastikowe krzesła ogrodowe?
Trochę inaczej wygląda czyszczenie plastikowych mebli ogrodowych. Jak łatwo się domyślić tworzywo jest bardzo wytrzymałe i nie niszczy się zbyt łatwo. Dlatego można je szorować przy pomocy uniwersalnego detergentu, octu czy nawet pasty do zębów. Do czyszczenia jasnych mebli można też wykorzystać sodę lub proszek do pieczenia. W przypadku krzeseł wykonanych z tworzywa sztucznego można też sięgnąć po myjkę ciśnieniową. Dzięki temu można je doczyścić bez konieczności stosowania chemii. Myjka umożliwia też zrezygnowanie z pracochłonnego szorowania, które zwłaszcza w przypadku technorattanu lub polirattanu o plecionej strukturze może być szczególnie uciążliwe. Ich ręczne mycie może zająć długie godziny, więc na pewno łatwiej jest użyć myjki. Woda pod wysokim ciśnieniem bez problemu usunie kurz i piasek z najdrobniejszych szczelin. Warto jednak wspomnieć, że krzesła z tworzywa mogą być na tyle lekkie, że woda je wywróci. Najlepiej jest je zabezpieczyć i zakotwiczyć, by podczas czyszczenia krzesło się nie przesuwało, tym bardziej że można czyścić je ze stosunkowo małej odległości.
Jak czyścić meble ogrodowe z metalu?
Również meble metalowe mogą się pobrudzić. Ich czyszczenie jest stosunkowo trudne w porównaniu z innymi materiałami. Największe zabrudzenia powinno się zeszlifowywać, by uniknąć silnego tarcia, które może pozostawić po sobie rysy. Jeśli jednak podczas szlifowania zostanie uszkodzona powłoka lakiernicza, to konieczne jest też położenie dodatkowej warstwy farby, która uniemożliwi rdzewienie mebla. Dla większego bezpieczeństwa do czyszczenia również można wykorzystać myjkę ciśnieniową. Ona z pewnością nie zniszczy powłoki lakierniczej na meblach. Można używać jej bez obaw także w przypadku kutych mebli o skomplikowanych kształtach, których doczyszczenie zwykle zajmuje dużo czasu.