Fundament jest podstawą każdej budowli. Istnieje jednak wiele różnorodnych technik, które określają, jak przygotować fundament punktowy pod domek drewniany. Z której metody skorzystać oraz która będzie najlepsza dla naszej budowy? Zapraszamy do poniższego artykułu. Czy można go stworzyć na własną rękę? Postaramy się odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania i zagadnienia.
Co to takiego fundament punktowy?
Wszystkie budynki mieszkalne, które są wznoszone w technologii drewnianej szkieletowej lub budowane są z izolacyjnych paneli strukturalnych, mają mniejszy ciężar niż te stawiane z betonu, pustaków i innych elementów wykonywanych w technologii tradycyjnej. W związku z tym, że są one lżejsze, można oszczędzić na stanie zerowym budynku
Oszczędności można dokonać, decydując się na fundament punktowy, który jest często wykorzystywany w miejscach, gdzie podłoże jest miękkie i mokre, a sama konstrukcja budynku lekka. Dlatego jest on często wykorzystywany jako fundament pod domek letniskowy. Wykorzystywane bloczki betonowe pod domek letniskowy, są dobrym pomysłem na postawienie na nich altany lub domku. Oprócz tego, że to dobry pomysł, metoda ta jest mniej kosztowna od innych form fundamentów.
Układanie bloczków fundamentowych daje gwarancję, że konstrukcja będzie solidna i trwała, a co najważniejsze na tego typu terenie, będzie charakteryzowała się wysoką odpornością na działanie wilgoci. Jak się rozmieszcza tego typu bloczki? Bloczki betonowe pod altanę rozmieszcza się wzdłuż liniowych elementów konstrukcyjnych budynku. Robi się to na przykład po obrysie. Dzięki temu ciężar budynku będzie rozłożony równomiernie.
Fundament punktowy z betonowych bloczków
Wszystkie fundamenty punktowe pod dom szkieletowy, drewniany domek lub altankę, mogą być wykonane z betonowych bloczków. To nie tylko najszybszy, ale i najprostszy sposób na wykonanie fundamentów pod dom. Bloczki betonowe nazywa się betonitami, które są odporne na wilgoć oraz na ściskanie. Jak wypoziomować bloczki betonowe?
Najprostszy sposób to rozmieszczenie betonitów wzdłuż legarów podłogowych, w taki sposób, aby skorygować nierówności podłoża. Można również ustawiać jeden bloczek na drugim. Najpopularniejsze bloczki mają oznaczenie klasy B15 oraz B20 i są dostępne w sprzedaży detalicznej. Dzięki temu można je śmiało wykorzystać na potrzeby domowe we własnym zakresie. Niemniej jednak bloczki mają różne wymiary, ale ich waga nie przekracza więcej niż trzydzieści kilogramów. Ile kosztuje bloczek fundamentowy oraz jak jest cena fundamentu pod dom drewniany?
Koszt jednego bloczku waha się w granicach od czterdziestu do sześćdziesięciu złotych za metr kwadratowy. Układając tego konstrukcję, warto skorzystać z porad specjalistów i fachowców, jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z budowlanką. Dochodzi nam wtedy co prawda koszt robocizny, ale będziemy mieli pewność, że fundament punktowy pod domek drewniany będzie wykonany solidnie i porządnie. Wykonanie konstrukcji nie jest skomplikowane, ale wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Teren pod budynek powinien więc być ubity klińcem lub warstwą tłucznia.
Fundament punktowy z rur szalunkowych
Jeśli już zapoznamy się z projektem, powinniśmy przejść do etapu, w którym wyznaczymy fundament w terenie. Co do tego będzie nam potrzebne? Przede wszystkim sznurek, poziomica oraz miarka. Oprócz tego przydatne będą deski do przygotowania ław ciesielskich i miejsca na słupy.
Jeśli nie wiesz domek drewniany jak zrobić, zastanów się najpierw jaki fundament z bloczków czy lany przygotować? To bardzo ważny element całej budowy. W przypadku braku zachowania odpowiedniego poziomu, może okazać się rama będzie skręcać. Co robimy następnie? Kopiemy dołki pod przyszłe punktowe słupy betonowe.
Nasadzając szalunek rurowy, powinniśmy pamiętać, że dobrze jest je uzbroić drutami. Ostatni etap to przymocowanie drewnianych belek do zastygłego betonu. Używając do tego celu kotw i śrub, wzmocnimy konstrukcję. Jeśli mamy zamiar ocieplać ramy lub zamówiliśmy domek z podłogą, która będzie ocieplana, możemy już teraz impregnować ramę i czekać na montaż domku. Inny sposób to ocieplenie stelaża, używając przy tym wełny.
Jednocześnie zabezpieczamy stelaż od spodu siatką. Robimy to po to, aby gryzonie nie zaatakowały domku od spodu. Fundament punktowy zaleca się w momencie, gdy nie wiemy, z jakim podłożem mamy do czynienia, a teren, na którym będzie stawiana altanka, nie został dobrze sprawdzony. Mogło się tak przecież wydarzyć z różnych powodów.
Jak wykonać fundament pod domek drewniany krok po kroku
Aby obliczyć koszt fundamentów, musimy wiedzieć, ile bloczków oraz materiałów zostanie wykorzystanych. Oczywiste jest, że im więcej materiałów zużyjemy, tym koszt fundamentu będzie droższy. Warto jednak mieć na uwadze, że fundament pod dom musi być solidny i dobrze wykonany.
W związku z tym nie powinniśmy zaczynać oszczędności na budowie na tym etapie, szczególnie, że płyta fundamentowa pod domek letniskowy nie jest droga. Budowa fundamentów pod dom to popularna metoda posadowienia domków jednorodzinnych oraz altan. Coraz więcej osób decyduje się na to, aby postawić domek na bloczkach na działce.
Wykorzystując ławy fundamentowe, obciążenie budynku zostanie przeniesione na grunt. Tego typu ławy wykonuje się dla każdej ściany nośnej i wewnętrznej budynku. Domy drewniane z powodzeniem można budować na terenach, na których ciężko byłoby wybudować dom metodą tradycyjną. Dzieje się tak, ponieważ szalunek do fundamentów, musi udźwignąć zdecydowanie mniejszy ciężar. Czego jednak nie można robić oraz na co uważać? Fundamentów nie można stawiać bez wcześniejszego porozumienia z konstruktorem. Nawet jeśli nie zgadzamy się z opinią fachowca, musimy zatrudnić wykwalifikowaną osobę, która zaadaptuje projekt, biorąc pod uwagę nasze sugestie.