
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
W przypadku różnego typu nieprawidłowości lub ubytków w obrębie jamy ustnej możesz zdecydować się na pojedyncze zabiegi albo kompleksowe leczenie stomatologiczne. W tym drugim przypadku już podczas pierwszej wizyty u stomatologa przedstawiony Ci zostanie potencjalny efekt. Przeczytaj, jakie zabiegi składają się na kompleksowe leczenie zębów, jak wygląda cały proces i ile trwa.
Na czym kolega kompleksowe leczenie zębów?
Jak można się domyślić – jest to proces składający się z wielu etapów. W uproszczeniu można powiedzieć, że obejmuje on terapię zachowawczą, która jednocześnie jest wstępną (np. leczenie kanałowe, uzupełnianie ubytków spowodowanych próchnicą, higienizację) oraz terapię właściwą, czyli np. uzupełnianie braków zębowych, korygowanie wad zgryzu, poprawę kształtu zębów, wybielanie.
Dla kogo kompleksowe leczenie zębów?
Z kompleksowego leczenia stomatologicznego korzystają osoby, którym zależy na zadbanej, estetycznej i niewykazującej oznak stanów chorobowych jamie ustnej, ale – ze względu na różne czynniki, takie jak np. dolegliwości, urazy czy choćby genetyka – stan ich uzębienia powoduje znaczny dyskomfort.
Wskazaniem do leczenia są:
- ubytki zębowe, zarówno pojedyncze, jak i liczne,
- wady zgryzu,
- przebarwienia zębów,
- nierówny kształt zębów lub występowanie pomiędzy nimi przerw,
- liczne wypełnienia,
- choroby zębów i dziąseł.
Bez względu na to, jak wiele dysfunkcji występuje w jamie ustnej, można zaplanować całościowe leczenie, które wesprze starania o osiągnięcie estetycznego uśmiechu.
Przebieg kompleksowego leczenia stomatologicznego
Pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja stomatologiczna, podczas której lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, dokładnie zbada jamę ustną i wykona zdjęcia rentgenowskie. Na tej podstawie ustali, które zabiegi są niezbędne i w jakiej kolejności należy je wykonać.
Ostateczny rezultat zależy od wielu czynników, w tym od tego, z jakiego sprzętu korzysta dana klinika. Niektóre urządzenia umożliwiają tzw. cyfrowy projekt uśmiechu (Digital Smile Design). W takim przypadku specjalista wykona fotografie, gdy się uśmiechasz i masz neutralny wyraz twarzy, a także zdjęcia wewnątrzustne. Następnie wgra je do programu, a na ekranie komputera zobaczysz swój uśmiech w takiej formie, jaką pomoże uzyskać cykl zabiegów. Program ułatwia także ułożenie harmonogramu procedur i komunikację pomiędzy poszczególnymi specjalistami (np. lekarzem ortodontą, implantologiem i protetykiem).
Po wstępnym planowaniu przychodzi czas na leczenie na podstawie przedstawionego wcześniej harmonogramu i kosztorysu.
Ile trwa kompleksowe leczenie zębów?
To, jak długo będzie trwać leczenie, uzależnione jest przede wszystkim od ilości i charakteru zabiegów, które należy wykonać. Wstępnie można oszacować, że potrzebne będzie od kilku do kilkunastu wizyt w klinice.
Najdłużej, bo nawet kilkanaście miesięcy, trwa leczenie ortodontyczne. Założenie koron lub protez na implantach także może być znacznie rozciągnięte w czasie, zwłaszcza jeśli wcześniej konieczne będzie odpowiednie przygotowanie kości pod implanty (uzupełnienie ubytków w żuchwie lub szczęce).
Przybliżony czas leczenia poznasz jeszcze przed jego rozpoczęciem, co pozwoli Ci przygotować się na moment, w którym zaczną pojawiać się pierwsze rezultaty.