Zapewnienie bezpieczeństwa ładunku podczas jego transportu jest ważne nie tylko z uwagi na wartość materialną transportowanych rzeczy, ale również przez wzgląd na zdrowie/życie innych osób. Obecnie, jest kilka niezawodnych rozwiązań mających na celu skuteczne unieruchomienie i zabezpieczenie towaru. Jedną z nich jest bezpieczny, niezawodny i przede wszystkim wyjątkowo łatwy w obsłudze, pas do mocowania ładunku, służący do ochrony przedmiotów przed uszkodzeniem.
Czym jest zabezpieczenie ładunku?
Zabezpieczenie ładunku oznacza jego unieruchomienie i ochronę podczas transportu drogowego, kolejowego, powietrznego i morskiego. Zapobiega ono negatywnym działaniom sił fizycznych, które podczas poruszania się maszyny, gwałtownego zatrzymania lub kołysania mogą spowodować przemieszczenie się ładunku. Na taką zależność ma bezpośredni wpływ siła dośrodkowa, grawitacja i bezwładność masy. Wszystkie dostępne rodzaje zabezpieczeń wykorzystywanych w transporcie mają na celu zmianę obciążenia, czyli mówiąc prosto – utrzymują ładunek na miejscu.
Zabezpieczenie towarów na czas transportu – obowiązek czy dobra wola?
Większość profesjonalnych firm transportowych jest zobowiązana odpowiednio pakować i zabezpieczać towary, które podczas awaryjnego hamowania lub niekontrolowanego manewru mogłyby ześlizgnąć się, spaść, przetoczyć się lub tworzyć hałas podczas przemieszczania się maszyny (obijanie, szuranie itp.) Osoba odpowiedzialną za zabezpieczenie towarów jest kierowca, właściciel firmy i spedytor. Naruszenia kodeksu bezpiecznego transportu może wiązać się z dotkliwymi karami finansowymi.
Rodzaje zabezpieczenia ładunku – pasy transportowe
Aby zabezpieczyć ładunek, można zastosować różne mocowania i narzędzia: palety, liny stalowe, łańcuchy mocujące, siatki i wyjątkowo skuteczne pasy mocujące. Każdy rodzaj pasa posiada szczegółową etykietę, która określa jego wytrzymałość, a co za tym idzie – przeznaczenie. Są tam wyszczególnione trzy parametry:
- SHF – nominalna siła ręczna – wielkość podana przy tym skrócie warunkuje maksymalną siłę, która może zostać wykorzystana do ręcznego napięcia pasa
- STF – nominalna siła napięcia – określa siłę z jaką towar może zostać dociśnięty do podłoża
- LC – dopuszczalne obciążenie – określa najwyższą siłę, dla której może zostać użyty pas transportowy
Oprócz tego rodzaju oznaczeń, etykiety pasów transportowych występują w określonych kolorach. Kolorystyka wspomnianych etykiet nie ma nic wspólnego z estetyką – definiuje ona rodzaj materiału, z którego został wykonany pas. Niebieski pas transportowy oznacza poliester (PES), brązowy jest zarezerwowany dla polipropylenu (PP), zielony dla poliamidu (PA) i biały dla innych materiałów. Powyższe oznaczenia są stosowane na całym świecie. Jeśli pas posiada nieczytelną etykietę lub przędza paska jest wyraźnie naruszona staję się on bezużyteczny. Nawet przy niewielkim odkształceniu łączników mocujących pas, należy go wyrzucić i wymienić. Korzystanie z takich pasów może grozić niebezpieczeństwem.
Pasy transportowe do kontenerów
Osoby, które organizują transport drogą morską wykorzystują zazwyczaj specjalne, wytrzymałe kontenery. Spedytor dostarcza kontener, ale już obowiązkiem klienta jest upewnienie się, że towary wewnątrz kontenera są wystarczająco zabezpieczone, dlatego musi dostarczyć środki, które umożliwią zabezpieczenie ładunku – najczęściej są to właśnie pasy. Zabezpieczenie ładunku znajdującego się w kontenerze polega najczęściej na przypięciu ich do podłogi. Dzięki temu nie mogą się przemieszczać ani kołysać.
Zalety pasów transportowych
Wykorzystanie pasów oszczędza czas i wysiłek. Pas do mocowania może być obsługiwany przez jedną osobę, jest łatwy w przypięciu i rozpięciu a przy tym jest w stanie utrzymać bardzo duży i ciężki ładunek. Oprócz tego jest bezpieczny i trwały – wykonany jest ze specjalnych materiałów z włókien stalowych i kwasoodpornych. Prawidłowo zapięty pas zapobiega uszkodzeniom towarów. W zależności od wyboru jego rodzaju, sprawdzi się zarówno przy transporcie drogą morską, jak i lądową. Oprócz tego jest tani i skuteczny – dlatego też, jest jednym z najchętniej wykorzystywanych sposobów na zabezpieczenie transportu. Przy wyborze pasa należy zwrócić również uwagę na to, czy został on wyprodukowany w zgodzie z normą o oznaczeniu EN – 12195 – 2. Określa ona podstawowe europejskie wymogi w zakresie bezpieczeństwa pasów transportowych. Jeżeli oznaczenia określonego pasa są zgodne z indywidualnymi wymaganiami, a sam produkt opatrzony jest powyższym oznaczeniem – można mieć pewność, że jest wysokiej jakości, bezpiecznym produktem.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu www.truck-expert.pl