
Jak zaplanować funkcjonalne oświetlenie w kuchni i łazience? Czy w salonie i kuchni obowiązują te same zasady? Sprawdź nasze wskazówki dotyczące wystroju wnętrz i doboru lamp.
Dom, w którym oświetlenie nie zostało w odpowiedni sposób zaplanowane, jest niepraktyczny i po prostu mało wygodny. Lampy w odpowiednich miejscach wpływają na wygląd danego pomieszczenia, ale również na jego funkcjonalność. Jak zaplanować oświetlenie w domu, aby przebywanie w każdym pokoju było przyjemnością?
Jak rozplanować oświetlenie w domu: kuchnia i łazienka
Dobre światło w kuchni i łazience to podstawa, dlatego sprawdzimy, jak rozplanować oświetlenie w domu tak, by łazienka i kuchnia bez problemu spełniały swoje funkcje.
Jak powinno zostać zaplanowane oświetlenie w łazience?
- Zapewnij lampę główną, z której pomocą oświetlisz całość pomieszczenia w wystarczającym stopniu, by móc posprzątać w łazience i wykonać inne, niewymagające większej szczegółowości, zadania. Przyda Ci się lampa wisząca lub plafon.
- Oświetlenie dodatkowe musi znaleźć się w okolicach lustra, najlepiej nad nim. Dzięki temu wszelkie czynności pielęgnacyjne, higieniczne oraz nakładanie makijażu będą łatwiejsze oraz bezpieczniejsze.
- Jeśli Twoja łazienka jest duża, zadbaj o dodatkowe punkty świetlne na przykład w okolicy wanny lub prysznica. Oczywiście pamiętaj, że lampy łazienkowe muszą spełniać normy i posiadać kategorię IP (czyli ochrony przed wilgocią).
Oświetlenie w kuchni zaplanuj podobnie jak w łazience, czyli dbając o bezpieczeństwo i funkcjonalność pomieszczenia. W kuchni przygotowujemy i bardzo często też jemy posiłki, dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie dobrych ku temu warunków.
- Główne źródło światła, czyli lampa główna (wisząca lub plafon) powinna pozwolić na oświetlenie całego pomieszczenia.
- Uzupełniające punkty świetlne powinny znaleźć się tam, gdzie niezbędna jest dobra widoczność, czyli nad blatem, stołem lub wyspą, na której przygotowujesz posiłki. Lampy przydadzą się też nad stołem jadalnym. Świetnym pomysłem jest doświetlanie szafek oraz montowanie listew z diodami LED pod szafkami wiszącymi.
- Rozważ też zastosowanie światła dekoracyjnego, które doświetli wybrane przez Ciebie zakamarki i detale, a przy okazji będzie ozdobą wnętrza.
Jak zaplanować oświetlenie w domu: salon i sypialnia
Sytuacja dotycząca oświetlenia salonu i sypialni różni się nieco od tej, z jaką masz do czynienia w łazience i kuchni. To dlatego, że w pokoju dziennym i sypialni będziesz stawiać nie tylko na funkcjonalność, ale również na nastrojowość. Sprawdź więc, jak zaplanować oświetlenie w domu, by salon i sypialnia były przytulne i wygodne.
Podobnie jak w przypadku kuchni i łazienki, także w salonie i sypialni postaw na jakość i przy okazji dobry styl. Zrób zakupy w sklepie online Lampy-Bright.pl, gdzie w jednym miejscu zamówisz niezbędne oświetlenie.
Zanim przystąpisz do kupowania lamp, zastanów się, jak docelowo będzie wyglądał Twój salon. Możesz też podzielić go na “części”, wydzielając strefy. To pozwoli Ci na ocenienie, ile lamp potrzebujesz do oświetlenia pomieszczenia oraz jak powinny zostać rozmieszczone.
Salon, w zależności od wielkości będzie wymagał jednego lub kilku głównych źródeł światła. Mogą to być:
- lampy wiszące,
- żyrandole
- lub plafony.
Jeśli w salonie znajdzie się miejsce na komodę, zastanów się, czy powinna się na niej znaleźć lampa biurkowa, którą wykorzystasz jako dodatkowe źródło światła lub piękną dekorację.
Podobnie będzie w przypadku wygodnej kanapy. W pobliżu kanapy świetnie prezentuje się elegancka lampa podłogowa.
A może pracujesz zdalnie i Twoje miejsce pracy znajduje się właśnie w pokoju dziennym? Wówczas pamiętaj o odpowiednim doświetleniu tej okolicy – z pomocą lampy wiszącej lub gabinetowej.
Sypialnia z kolei rządzi się swoimi specyficznymi prawami, jeśli chodzi o oświetlenie. Musi w niej być funkcjonalnie, ale też przytulnie i wygodnie. Dzięki odpowiednim lampom można budować atmosferę i pogłębiać intymność.
Podstawą, jak w każdym pomieszczeniu, jest lampa główna na suficie, która pozwala na bezpieczne i wygodne korzystanie z sypialni.
Tak intymne i prywatne miejsce, jakim jest sypialnia, lubi nastrojowe światło, dlatego rozważ zastosowanie lamp ściennych oraz podłogowych. Świetnie sprawdzają się też punktowo rozmieszczone diody LED.
Oświetlenie dostosuj do stylu, w jakim urządzasz poszczególne pomieszczenia. Nowoczesna kuchnia i minimalistyczna łazienka wymagają wykorzystania tożsamych dodatków, w tym lamp. Z kolei romantyczna sypialnia lub salon urządzony w stylu skandynawskim polubią się z pasującymi do nich detalami.