Wszelkie zmiany na skórze diagnozuje dermatolog. To on podejmuje także decyzję o wdrożeniu ewentualnego leczenia. Dermatologia, jako dział medycyny zajmuje się chorobami skóry. Lekarz dermatolog bada i diagnozuje schorzenia paznokci, włosów, a także obserwuje występujące na skórze znamiona.
Dermatolog – jakie choroby diagnozuje?
Dermatolog w Krakowie jak i w innych miastach bada skórę i stawia diagnozę odnośnie jej nieprawidłowego wyglądu. Szuka także podłoża istniejących zmian. Niekiedy problemy ze skórą są wynikiem innych toczących się w organizmie chorób. Mogą to być przebyte niedawno stany zakaźne, zmiany hormonalne, alergie, a nawet nowotwory. Istnieje wiele specjalizacji w zakresie dermatologii. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: dermatologię dziecięcą, kosmetologię, wenerologię oraz medycynę estetyczną.
Lekarza tej specjalizacji znajdziemy obecnie w każdym większym mieście, ale także małych miejscowościach. Jeśli szukamy specjalisty w Krakowie wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać dermatolog Kraków i powinna się nam pokazać bogata baza klinik dermatologicznych oraz prywatnych gabinetów lekarskich.
Jakie są metody leczenia w gabinecie dermatologa?
Wybierając dermatologa warto kierować się opinią innych pacjentów, a także doświadczeniem i wiedzą posiadaną przez lekarza. Wizyta u dermatologa w Krakowie jak i w innym mieście powinna być wtedy bezstresowa. Jeśli trafimy do dobrego specjalisty w zależności od schorzenia zaproponuje on nam odpowiednie leczenie. Lekarz dokładnie wypyta o objawy naszego schorzenia, obejrzy niepokojące zmiany oraz wyjaśni możliwe przyczyny powstania problemu. Dermatolog może zapisać antybiotyki na zmiany skórne, leki antywirusowe, środki o działaniu powierzchniowym (szampon, krem, maść). Może także zlecić dalsze badania lub usunąć laserowo niewielkie znamiona.
Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u dermatologa?
Po wpisaniu w wyszukiwarce internetowej dermatolog Kraków najczęściej okazuje się, że na wizytę w większych miastach niekiedy oczekuje się nawet kilka tygodni. Warto, więc umówić się jak najszybciej, a nie czekać na rozwój choroby i zaognienie objawów. Wtedy leczenie może się niepotrzebnie wydłużyć.
Niepokojącymi objawami świadczącymi o procesie chorobowym mogą być zmiany w postaci dużego trądziku, wysuszenia i swędzenia skóry, łupieżu, nadmiernego łojotoku, nasilonego wypadania włosów, pogorszenia się stanu paznokci, zmian w wyglądzie znamion oraz tworzące się brodawki. Szczególnie mogą nas zaniepokoić znamiona, które są wystające lub zmieniły kolor na ciemniejszy. Jeśli dodatkowo sączy się z nich płyn lub krew to są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji dermatologicznej i pobrania wycinka w celu dalszej diagnostyki.