
Zdalna nauka języka obcego ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na dużą elastyczność. Nie musisz dojeżdżać do szkoły na zajęcia stacjonarne. Za to musisz pamiętać, by połączyć się z nauczycielem o wyznaczonej godzinie. Uczyć możesz się więc z dowolnego miejsca na świecie, bylebyś mógł skorzystać tam z dość szybkiego połączenia internetowego. Ale musisz wiedzieć, że szkoła, szkole nie równa. Jak więc wybrać tę właściwą? Podpowiadamy!
Po pierwsze – poznaj ofertę wielu miejsc
Wiele szkół oferuje kurs językowy online, ale tylko nieliczne praktyczną naukę języka. Co to oznacza? Ano tyle, że większość kursów językowych w trybie zdalnym nastawionych jest na samokształcenie. Płacisz za dostęp do platformy z materiałami, poświęcasz czas na naukę i zaliczasz kolejne testy, by na koniec otrzymać certyfikat. Musisz jednak przyznać, że nie jest to zbyt efektowna nauka języka obcego. Szczególnie jeśli Twoim celem jest swobodna konwersacja z innymi, a nie tylko czytanie ze zrozumieniem i odpisywanie na służbową korespondencję.
Jeżeli więc zależy Ci na tym, by nauka przyniosła wymierne korzyści, wybierz kurs online, który będzie kształcił przede wszystkim kompetencje w zakresie komunikacji werbalnej. Najlepiej by prowadził go native speaker. Taka osoba posługuje się językiem od wczesnych lat, więc potrafi też odczytywać kody językowe w różnych kontekstach sytuacyjnych nawet wówczas, gdy nie do końca poprawnie będziesz się nimi posługiwać. To ważne szczególnie na początku kursu.
Po drugie – sprawdź, kto będzie Cię uczył
Osoba prowadząca zajęcia jest naprawdę kluczem do Twojego sukcesu. Nauczyciel powinien być przede wszystkim kompetentny i empatyczny. Musi wiedzieć i rozumieć, że każdy uczy się w swoim tempie. Każdy też potrzebuje wsparcia na innym etapie nauki i z innymi partiami materiału. Dlatego jego doświadczenie oraz kompetencje są kluczowe.
Sprawdź opinie na temat nauczyciela oraz jego pracy. Pytaj znajomych, szukaj informacji w Internecie. Wszystko, co pomoże Ci zweryfikować wiedzę, będzie na plus. Pamiętaj jeszcze, że poza kompetencjami i empatią nauczyciela ważna jest również metoda, jakiej używa w swojej pracy. Najbardziej efektywna obecnie jest metoda bezpośrednia, stawiająca na naturalne obcowanie z językiem.
Po trzecie – zweryfikuj metody i materiały pracy
Każda szkoła językowa sama wybiera metodę i materiały pracy. Jedni wykorzystują tradycyjną podręcznikową naukę, inni bazują na audiobookach, a jeszcze inni na grach i zabawach językowych, które mają na celu rozwinięcie kompetencji werbalnych. Ale są też takie placówki, które wyłamują się z tych ram. Na przykład szkoła językowa GERelis z Wrocławia opracowała swoją autorską metodę szkoleniową. Podstawą jej jest obcowanie z żywym językiem. Kursanci mają nauczyć się swobodnie konwersować w wielu różnych sytuacjach – od towarzyskich pogawędek po poważne spotkania biznesowe czy naukowe.
W szkole panuje zasada „dużo mówienia + mało teorii”. W praktyce oznacza to, że uczący się mają możliwość ciągłego doskonalenia swoich kompetencji z lektorami i native speakerami. Nauka odbywa się bez podręczników, a największy nacisk kładziony jest na poprawną wymowę, gramatykę oraz swobodę mówienia, by kursanci w przyszłości nie mieli problemów z przełamaniem bariery językowej.
Dużym plusem wrocławskiej szkoły językowej jest również to, że uczniowie mają nieograniczony dostęp do platformy językowej w czasie trwania kursu. Dostępna jest ona w wersji desktopowej i mobilnej, tak by ułatwić Ci naukę z każdego miejsca na świecie.