
Do Polski przybywa coraz więcej Ukraińców nie tylko tych poszukujących chwilowego azylu, ale również osób, które chcą się tutaj osiedlić na stałe. Zgodnie z tym, muszą swój pobyt w naszym kraju zalegalizować, a jak mogą to zrobić? Jakich formalności należy dokonać i na czym polega wyrobienie Karty Stałego Pobytu? Sprawdź koniecznie!
Każdy obywatel Ukrainy, który przybywa do Polski może u nas legalnie pracować, a co ważne zamieszkać i osiedlić się w dowolnym miejscu kraju. Aby jednak móc sformalizować swój przyjazd powinien zwrócić się do odpowiedniego Urzędu o Kartę Stałego Pobytu. W tym celu musi dopełnić wszystkich niezbędnych formalności, a co ważne również złożyć niezbędne dokumenty.
Każdy Ukrainiec, który zatrudnia się w określonym miejscu pracy powinien zabiegać o otrzymanie umowy, zgodnie z którą będzie mógł później starać się o legalizację pobytu, to jednak nie wszystkie warunki. Co jeszcze należy wiedzieć o zezwoleniu na pobyt stały w Polsce?
Chcesz mieszkać w Polsce legalnie? Spełnij te warunki!
Karta Stałego Pobytu to nic innego, jak dokument umożliwiający Ukraińcom podjęcie pracy, jak również legalne przebywanie na terytorium naszego kraju. Dokument ten uprawia również do wjeżdżania na teren Polski i wyjeżdżania z kraju. Nie ma konieczności posiadania wizy oraz jakichkolwiek innych dokumentów.
Kartę Stałego Pobytu można uzyskać wówczas, gdy:
- posiada się Kartę Polaka,
- ma się polskie pochodzenie,
- pozostaje się z związku małżeńskim z obywatelem Polski przez co najmniej 3 lata,
- jest się ofiarą handlu ludźmi,
- przebywa się na terenie Polski nieprzerwanie przez okres krótszy niż 5 lat,
- otrzymało się azyl na terenie kraju.
Jakie dokumenty należy złożyć, by otrzymać pozwolenie na Pobyt Stały?
Aby ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały należy przygotować i złożyć wniosek do Urzędu Wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Dokumenty należy złożyć osobiście, a do wniosku o Kartę Stałego Pobytu będzie trzeba dołożyć:
aktualne fotografie, kserokopię ważnego dokumentu podróży oraz inne dokumenty potwierdzające dane do sformalizowania swojego pobytu w Polsce.
Co ważne wszystkie dokumenty powinny być złożone wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski. Nie wiesz, gdzie zwrócić się o pomoc przy wyrobieniu Karty Stałego Pobytu? Znajdź strony podobnie jak to.