Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Czy wiesz, na czym polegają lokaty bankowe? Dlaczego warto w nie inwestować i jak przygotować się do tego? Zapraszamy do lektury!
Czym są lokaty bankowe?
Lokaty bankowe od lat uchodzą za dość opłacalny sposób lokowania swoich oszczędności, mimo to wciąż nie każdy wie, czym one tak w zasadzie są. Otóż lokata bankowa to pewnego rodzaju umowa z bankiem, dzięki której możesz powierzyć bankowi określoną kwotę na określony czas. Po zakończeniu umowy bank zwraca Ci natomiast pieniądze powiększone o wysokość odsetek. W tym rozumieniu to zatem odwrócona pożyczka – bo to bank pożycza środki od klienta, co odbywa się w zamian za wynagrodzenie. Warto dodać, że lokaty bankowe od lat uważane są za najbezpieczniejszy sposób oszczędzania. Wynika to m.in. z pewności otrzymania zysków, o ile oczywiście nie przerwiesz trwania danej lokaty, a do tego wypłata środków jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości równowartości 100 000 euro. Celem lokaty jest bowiem ochrona kapitału – czyli bardziej zachowanie oszczędności niż osiągnięcie zysku.
Rodzaje lokat bankowych
Do Twojej dyspozycji jest wiele rodzajów lokat bankowych, trzeba też podkreślić, że parametry poszczególnych z nich czy nawet całe typy mogą się różnić zależnie od tego, na propozycję którego banku się zdecydujesz. Zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej spotykane są lokaty terminowe – charakteryzują się one tym, że odsetki zostają wypłacone w momencie zakończenia okresu depozytu. Dostępne są również lokaty odnawialne, które automatycznie przedłużają się po okresie zakończenia depozytu.
Bardzo ciekawym typem lokaty jest lokata rentierska – do jej założenia wymagane są jednak dość duże środki. Ponadto okres trwania depozytu jest długi, z drugiej strony to na takiej lokacie możesz uzyskać wysokie odsetki. Poza tym zyski z lokaty rentierskiej zwykle wypłacane są regularnie, np. raz w miesiącu lub kwartalnie. Niezwykle interesującym zagadnieniem są natomiast lokaty progresywne. Z takiej lokaty możesz wycofać się w dowolnym momencie i nie utracisz wtedy swoich odsetek, a oprocentowanie wzrasta wraz z kolejnymi miesiącami. Lokata nocna, jak sama nazwa wskazuje, trwa zaledwie jedną noc.
Jak inwestować korzystnie?
Wysokość stóp procentowych danej lokaty zależy przede wszystkim od długości ich trwania. Oczywiście bankom zależy na tym, aby środki na lokacie znajdowały się jak najdłużej, bo dzięki temu może je inwestować i w ten sposób na nich zarabiać. Dlatego właśnie przyjmuje się, że jeżeli tylko masz taką możliwość, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest w miarę możliwości wybieranie najdłuższych lokat.
Inwestowanie w lokaty – co jeszcze musisz wiedzieć?
Przede wszystkim inwestowanie w lokaty warto rozpocząć w chwili, gdy zasięgniesz już nieco wiedzy na temat depozytów bankowych oraz sposobu obliczania zysków. Jeżeli przy inwestowaniu zależy Ci przede wszystkim na bezpieczeństwie, to lokata bankowa bezsprzecznie jest dobrym rozwiązaniem, dobrze jednak zapoznać się też z pojęciem poduszki finansowej. W ten sposób możesz zminimalizować ryzyko wiążące się z zamrażaniem części zgromadzonych środków w depozytach. Otóż zaleca się, aby posiadać oszczędności w wysokości trzykrotności miesięcznych dochodów. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że ulokowane środki będziesz musiał wypłacić przed okresem zakończenia depozytu.
Ponadto bezpieczne oszczędzanie to nie tylko wybór lokaty bankowej. Dobrze też przygotować się od drugiej strony, tj. zrobić spis swoich przychodów i wydatków, aby w ten sposób możliwie najbardziej doprecyzować domowy budżet. Umiejętnie korzystając z lokat bankowych, możesz zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe. Więcej o lokatach oraz inwestowaniu w nie dowiesz się na stronie https://terminowe-lokaty.pl/.
Źródła:
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/
- https://www.money.pl/banki/czy-lokaty-zaczynaja-sie-oplacac-jak-chronic-oszczednosci-przed-inflacja-6774906762504768a.html
- https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/jak-inwestowac-w-lokaty-i-co-warto-o-tym-wiedziec/e146bx0
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/czy-oplaca-sie-teraz-zakladac-lokaty
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.