
Kodowanie kluczy samochodowych staje się konieczne w przypadku zgubienia lub kradzieży pilota czy karty. Czasy, kiedy wystarczyło jedynie mechaniczne dorobienie kluczy samochodowych przeminęły bezpowrotnie. Również w przypadku uszkodzenia immobilizera nie unikniemy tego zabiegu. Niektóre samochody nawet po wymianie baterii w pilocie wymagają ponownego zakodowania kluczy.
Kodowanie kluczy samochodowych nie zawsze przebiega tak samo
Ponieważ na rynku istnieją trzy rodzaje kluczyków samochodowych, ich kodowanie na ogół przebiega w odmienny sposób. Standardowo można wyróżnić kluczyki w formie kart oraz kluczyki ze składanym lub nieskładanym grotem. Kodowanie kluczy samochodowych uzależnione jest, więc od jego typu i producenta samochodu. Odmiennie przebiega ono w różnych typach i markach samochodów. Czasami może jedynie ograniczać się do wykonania sekwencji ruchów kluczykiem w stacyjce. Z kolei w innym typie auta kodowanie kluczy samochodowych może polegać na przeprogramowaniu przycisków na pilocie. W najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodach zabieg kodowania odbywa się przy użyciu urządzenia podłączonego za pomocą komputera. Kodowanie kluczy samochodowych odbywa się przy pomocy karty kodów dołączonej do pojazdu przy jego zakupie lub na podstawie zapasowego kluczyka. O wiele bardziej kosztowną i czasochłonną metodą jest dorabianie kluczyka na podstawie numeru VIN i pozyskanych informacji z ASO.
Ile czasu potrzeba na kodowanie kluczy samochodowych?
Czas potrzebny na kodowanie uzależniony jest w głównej mierze od sposobu kodowania kluczyka. Najszybszą metodą jest kodowanie klucza samochodowego z głównego. Kierowcy najczęściej chcą dorobić sobie zapasowy klucz na wypadek zgubienia lub kradzieży jedynego kompletu. Zabieg polega na odtworzeniu stałego kodu zapisanego w kluczyku. Procedura jest łatwa i powinna zamknąć się w maksymalnym czasie 30 minut. Najczęściej wymaga zostawienia auta na miejscu w serwisie w czasie dokonywania procedury kodowania.
Bardziej czasochłonna i skomplikowana jest procedura kodowania klucza samochodowego w nowych modelach aut. Nowe piloty wyposażone są w specjalne chipy, które zmieniają się za każdym razem po uruchomieniu samochodu. Aby zmienić kodowanie kluczy samochodowych w bardziej zaawansowanych technologicznie pojazdach trzeba podłączyć się pod komputer pokładowy i dokonać synchronizacji nowego klucza z systemem zabezpieczeń. Cała procedura nie powinna zająć więcej czasu niż godzinę.