Tlenoterapia i komora hiperbaryczna jest wykorzystywana w nowoczesnej medycynie od wielu lat. W przypadku wielu schorzeń jest to wręcz jeden z najbardziej skutecznych zabiegów wspomagających – komorę hiperbaryczną z powodzeniem stosuje się w leczeniu depresji czy przewlekłych bólów głowy. Dodatkowo terapia tlenem zmniejsza ryzyko martwicy po przeszczepach oraz przyspiesza gojenie ran. Jest to nowoczesna i bezpieczna metoda odżywienia komórek organizmu, która stale zyskuje popularność w ogólnej profilaktyce zdrowotnej. Czym jest terapia w komorze hiperbarycznej i kiedy warto ją zastosować?
Czym jest komora hiperbaryczna?
Specjalistyczna komora hiperbaryczna to szczelnie zamknięte, kilku – kilkunastometrowe pomieszczenie przystosowane do terapii tlenowej. Zabieg w komorze hiperbarycznej polega na dostarczeniu do komórek organizmu dużej ilości stuprocentowego tlenu, którego działaniu poddaje się pacjenta, w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Zazwyczaj jest on wykonywany w pozycji siedzącej lub leżącej, często w obecności opiekuna osoby chorej. Warto dodać, że przed rozpoczęciem zabiegu, personel medyczny przekazuje pacjentowi wszelkie potrzebne informacje, aby zapewnić sprawny i w pełni bezpieczny przebieg terapii. Jednym z miejsc, gdzie można skorzystać z zabiegów komorze hiperbarycznej jest Centrum Rehabilitacji Sanomed w Rzeszowie.
Komora hiperbaryczna – korzyści ze stosowania
Terapia tlenem w komorze hiperbarycznej jest szczególnie zalecana dla osób zmagających się z chorobami układu nerwowego, układu krążenia lub o podłożu autoimmunologicznym oraz w przypadku stanów zapalnych czy grzybicy. Komora hiperbaryczna świetnie sprawdzi się również jako zabieg wspomagający leczenie trudno gojących się ran, zmian skórnych, oparzeń, obrzęków i odleżyn, a także anemii, niewydolności żylnej i cukrzycy. Korzyści ze stosowanie terapii tlenem mogą osiągnąć również osoby narzekające na ciągłe zmęczenie czy ogólne osłabienie organizmu oraz sportowcy chcący poprawić wydolność organizmu i przyspieszyć procesy regeneracyjne. Hiperbaryczna terapia tlenowa ma pozytywny wpływ na cały organizm – tlen pobudza komórki, przyspiesza ich regenerację i odżywianie, a nawet opóźnia procesy starzenia zachodzące w organizmie.
Komora hiperbaryczna – przeciwwskazania
Pomimo licznych zalet, jak w przypadku większości środków leczniczych, korzystanie z komory hiperbarycznej ma również przeciwwskazania, do których powinna się zastosować pewna grupa osób. Z tlenoterapii powinny zrezygnować między innymi osoby w ciąży, osoby zmagające się z nadczynnością tarczycy, padaczką lub w trakcie trwającej chemioterapii. Osoby przyjmujące leki, przed przystąpieniem do terapii tlenowej, także powinny skonsultować się z lekarzem.