Zakup samochodu to dopiero początek wydatków związanych z utrzymaniem pojazdu, a te wpłyną znacznie na domowy budżet właściciela auta. Koszty te jednak zależą od wielu czynników, przede wszystkim modelu, liczby pokonywanych kilometrów, stażu za kierownicą oraz odrobiny szczęścia.
Jaki jest realny koszt utrzymania na co dzień? Ile kosztuje ubezpieczenie OC auta? Czytaj dalej, by się dowiedzieć.
Realny koszt przejazdu samochodem
Wbrew pozorom, nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o spalanie paliwa, mimo tego, że nowoczesne silniki zużywają coraz mniej paliwa. Diesle są bardziej oszczędne, osiągają zużycie na poziomie 5 litrów na 100 kilometrów. Silniki benzynowe są mniej oszczędne, ale również zużywają mniej paliwa niż jeszcze kilka lat temu. Zakładając dodatkowo instalację LPG, możesz jeszcze więcej zaoszczędzić.
Dodatkowo na koszt przejazdu wpływają takie czynniki jak serwisowanie czy też utrata wartości w czasie, którą odczujesz najbardziej przy odsprzedaży. Każda kwota, jaką wyłożymy na naprawę samochodu, zwraca asię przez stosunkowo długi czas i przekłada się na podwyższony koszt przejazdu autem.
Ile kosztuje utrzymanie samochodu?
Odpowiedź na to pytanie może nie być dla Ciebie oczywista. Jeżeli jednak podejrzewasz, że jest to dosyć duża kwota, to nie mylisz się. Auto i wygoda, jaką zapewnia, kosztują. Co jednak ważne koszt utrzymania samochodu można i warto zoptymalizować tak, by zaoszczędzić tysiące złotych.
Co się składa na koszty utrzymania samochodu?
Koszt utrzymania samochodu zależy od wielu czynników, dopasowanych od sprecyzowanych, indywidualnych potrzeb danego pojazdu. Na koszt ogólny składa się najczęściej:
- koszty zakupu lub finansowania,
- koszty paliwa i płynu do spryskiwaczy,
- koszty eksploatacyjne (opony, serwis, przeglądy, naprawy),
- ubezpieczenia,
- koszty dbania o auto (pralnie, myjnia, auto detailing),
- koszty związane z bezpieczeństwem (foteliki dziecięce, apteczki, gaśnice).
Jak łatwo można zauważyć koszt zakupu to jedynie mała część kosztów użytkowania pojazdu. Dlatego, zanim zdecydujesz się na wymianę lub zakup nowego auta, warto zorientować się, ile będzie Cię ono kosztować w rozliczeniu miesięcznym i czy Twój budżet jest w stanie udźwignąć tego rodzaju obciążenie.
OC – duży koszt, ale raz w roku
Pomimo tego, że obowiązkowe ubezpieczenie OC opłaca się tylko raz w roku, koszty tego są na tyle wysokie, że w przeliczeniu na miesiąc mogą wynieść nawet ponad 200 zł, szczególnie jeżeli wykupujesz ubezpieczenie w większym mieście jak Kraków, czy
Warszawa. Wysokość rocznej składki OC zależy od wielu czynników, część z nich dotyczy kierowcy, inne bezpośrednio pojazdu podlegającego obowiązkowemu ubezpieczeniu, dlatego warto zabiegać o zniżki i wykorzystywać swój staż.
Samochód jest dosyć kosztowny, jednak jeżeli koszty utrzymania Cię nie przerastają, jest także ogromną pomocą na co dzień. Auto zwiększa mobilność Twojej rodziny, ale warto zarządzać jego kosztem, więc upewnij się, że nie przepłacasz.