W dobie dzisiejszych czasów istotną cechą jest dobra artykulacja mowy. Umiejętność ta ogrywa kluczową rolę we wzmacnianiu kompetencji komunikacyjnych oraz pewności siebie. Niestety wiele dzieci, jak również osób dorosłych ma kłopoty z poprawną wymową głosek charakterystycznych dla naszego języka ojczystego. Pomoc niesie tu terapia logopedyczna, z której coraz chętniej korzysta się nie tylko w zaciszu gabinetów prywatnych. Logopedzi stanowią istotne wsparcie edukacji państwowej. Jak zostać logopedą? Odpowiedź poniżej.
Logopeda – zawód przyszłości
Logopeda specjalizuje się w opracowywaniu indywidualnych programów terapeutycznych i prowadzeniu ćwiczeń dla osób mających problemy z poprawną wymową poszczególnych głosek. Niesie również pomoc w redukcji zaburzeń mowy, czyli niedostatecznym jej rozwoju lub zahamowaniu.
Zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe mogą skorzystać z pomocy logopedy. Poprawne wysławianie się podnosi kompetencje komunikacyjne, społeczne, a także uatrakcyjnia człowieka jako potencjalnego pracownika w oczach pracodawcy. Z uwagi na te ważne aspekty terapia logopedyczna jest podejmowana przez placówki edukacyjne, począwszy od najniższego szczebla. Już na etapie przedszkoli przeprowadza się testy przesiewowe dzieci, gdzie anomalie językowe są wychwytywane. Dlatego też zapotrzebowanie na specjalistów logopedii ciągle wzrasta.
Logopedzi mogą pracować w:
- gabinetach prywatnych własnych
- placówkach oświatowych jako nauczyciel-logopeda
- świetlicach terapeutycznych
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych
- mediach jako konsultanci-specjaliści
Logopedia studia
Aby zostać logopedą należy ukończyć adekwatne studia na kierunku logopedia. Uzyskanie tytułu licencjata oraz magistra uprawnia do wykonywania tego zawodu. Warto wspomnieć, iż absolwenci kierunków pedagogicznych również mogą zostać logopedami. Wystarczy wybrać kierunek logopedia studia podyplomowe. Dzięki temu rozwijają swoje kompetencje i organizują zajęcia w taki sposób, by wesprzeć rozwój dzieci.
Zagadnienia podejmowane na studiach logopedycznych:
- prawidłowości i odchylenia rozwoju mowy oraz umiejętność ich diagnozowania
- organizacja i prowadzenie ćwiczeń profilaktycznych
- zajęcia ortofoniczne i logo-rytmiczne
- rozpoznawanie i terapia zaburzeń rozwoju mowy (dyslalii)
- terapia opóźnionego rozwoju mowy
- kompensacja trudności artykulacyjnych związanych z wadami twarzowo-zgryzowymi
- praca z dziećmi wielojęzycznymi
- organizacja i przeprowadzenie badań przesiewowych mowy w placówkach edukacyjnych
- terapia kompensacyjna trudności w czytaniu i pisaniu związanych z zaburzeniami mowy
Studia podyplomowe na kierunku logopedia
Nauczyciele pragnący poszerzyć swoje kompetencje powinni swoją uwagę skierować ku logopedii. Logopedia studia podyplomowe otwiera nie tylko więcej możliwości i szans na atrakcyjne zatrudnienie, ale również będzie w pozytywny sposób oddziaływać na organizację zajęć.
Zajęcia prowadzone są w trybie zaocznym osobiście lub online. Studiowanie kierunku nie jest obciążające (szczególnie w formie online). Coraz więcej renomowanych uczelni oferuje zajęcia online. Zakres podejmowanych zagadnień jest taki sam. Dodatkowy atut to możliwość ukończenia wartościowych studiów bez konieczności wychodzenia z domu.
Logopedia online studia podyplomowe
Logopedia online to wygodna forma edukacji permanentnej, szczególnie dla osób pracujących i niemogących pozwolić sobie na wyjazdy. Taki sposób nauki daje również możliwość skorzystania z wiedzy wybitnych specjalistów. Wiele renomowanych uczelni stosuje praktykę studiowania online. Przykładem jest Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych.
Organizacja zajęć studiów podyplomowych online na kierunku logopedia
Tak, jak każde studia, również i te podzielone są na semestry. Średnio są to 4 semestry, za które uiszcza się opłatę (czesne). Na godzinowy zakres studiów składa się wiedza teoretyczna oraz zajęcia praktyczne. Studia online kończą się egzaminem i dają uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy. Zajęcia odbywają się w 100% online.
Jak widać podjęcie studiowania logopedii w trybie online to bardzo korzystna decyzja. Kierunek ten jest bardzo wartościowy i ceniony nie tylko przez potencjalnych klientów i pracodawców, ale również samych absolwentów.