
Osoba przykuta czasowo lub na stałe do łóżka wymaga nieustannej pielęgnacji i zabiegów rehabilitacyjnych. Chorego trzeba układać w różnych pozycjach, często trzeba go karmić, przebierać, obracać. Osoba wykonująca te zadania musi uruchamiać całą swoją energię, by fizycznie im sprostać. Dlatego każda pomoc jest tu bezcenna, a pomoc sprzętowa wręcz konieczna. Kluczową pomoc w pielęgnacji o takim zakresie w dużym stopniu zapewnia specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne i to zarówno w szpitalu, ośrodku jak i w domu.
Łóżko rehabilitacyjne tak potrzebne w przypadku opieki na osobą leżącą to kosztowny wydatek i to zarówno dla osoby prywatnej jak i instytucji. W polskim systemie zdrowotnym zakup łóżka jest częściowo dofinansowany, ale i tak pozostaje często poza zasięgiem przeciętnej rodziny. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest krótko lub długoterminowe wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego. Na rynku usług medycznych pojawiło się sporo tego rodzaju placówek, oferujących sprzedaż i wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego. Coraz lepszy sprzęt i bardziej przyjazne warunki wypożyczenia sprawiają, że usługa znajduje nieustannie grono odbiorców.
Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych, zasady wypożyczenia
Każda wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych tworzy własne zasady wypożyczenia, chociaż są one mocno zbliżone. Klient składa zapotrzebowanie w wypożyczalni i łóżko zostaje mu dostarczone pod wskazany adres. Pracownicy wypożyczalni montują je u klienta oraz szkolą go w zakresie użytkowania. Gdy łóżko przestaje być potrzebne, tą samą drogą wraca do wypożyczalni, by trafić do kolejnego odbiorcy. Gdy zdarzy się, że łóżko w domu klienta nie funkcjonuje z jakiegoś powodu optymalnie, pracownicy wypożyczalni dokonują niezbędnych poprawek czy naprawy. Miesięczny koszt wypożyczenia łóżka rehabilitacyjnego nigdy nie jest nadmiernie wysoki, dlatego opcja ta wydaje się być najbardziej korzystna.
Refundacja łóżka rehabilitacyjnego
W przypadku korzystania z opcji wypożyczenia łóżka rehabilitacyjnego nie ma możliwości skorzystania z refundacji tego rodzaju sprzętu ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Klient jest zobowiązany do zapłacenia pełnej kwoty. Istnieją jednak instytucje pomocowe, których staraniem można ten koszt obniżyć. W przypadku zakupu łóżka klient może liczyć na refundację z NFZ czy PFRON. Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych może pomóc w wypełnianiu wniosków czy wskazać klientowi miejsca pomocy finansowej.
Składniki kosztu wynajmu łóżka rehabilitacyjnego
Klient decydując się na wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego musi liczyć się z kosztami opłacanymi w systemie miesięcznych spłat, najczęściej jest to:
- koszt miesięcznego wynajmu, zależy od jakości technicznej łóżka
- jednorazowy koszt dostawy do klienta
- jednorazowy koszt odbioru łóżka od klienta
Koszty transportu zwykle ustalane są indywidualnie i zależą od odległości miejsca dostawy od lokalizacji wypożyczalni. Ponieważ w ofercie każdej wypożyczalni znajduje się znacznie więcej sprzętu i elementów wyposażenia, klient może również dopożyczyć:
- materac przeciwodleżynowy
- stolik przyłóżkowy
W wypożyczalni można również zakupić wysokiej jakości materac przeciwodleżynowy, podlega on refundacji NFZ, pod warunkiem uzyskania zlecenia na zaopatrzenie od właściwego lekarza rodzinnego.