Większość z nas traktuje lustra jedynie jako elementy dekoracyjne lub funkcjonalne wyposażenie wnętrza. Z odbicia lustrzanego korzystamy przede wszystkim w garderobie, łazience i przedpokoju, czyli w miejscach, w których szykujemy się do wyjścia z domu lub przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne. Lustra potrafią jednak znacznie więcej – mogą zmienić wygląd całego pomieszczenia, optycznie powiększając je i rozjaśniając. Jak więc wykorzystać lustra w konkretnych miejscach w naszych domach?
Jak optycznie powiększyć wnętrze z pomocą lustra?
Ciasny przedpokój, nieprzestronny salon czy nietypowo umeblowana kuchnia to częste problemy w naszych domach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że można rozwiązać je bez generalnych remontów. Czasami wystarczy prosta zmiana lub kilka dodatków, aby ciemne, niewielkie pomieszczenie zyskało efektowne wrażenie pożądanej wolnej przestrzeni. Tafla lustra na ścianie to łatwy sposób na optyczne powiększenie, rozjaśnienie i doświetlenie wystroju. W połączeniu z jasnym kolorem ścian i dodatkowym oświetleniem zwierciadło może zdziałać cuda nawet w ciemnym, wąskim korytarzu w bloku. Wystarczy tylko wiedzieć gdzie i jak je powiesić.
Gdzie wieszać lustra w salonie, sypialni, łazience, przedpokoju i kuchni?
To, gdzie powiesimy lustra w swoim wnętrzu, będzie miało niebagatelny wpływ na całą aranżację, dlatego zarówno rozmiar, oprawę, jak i lokalizację zwierciadła należy dobrze przemyśleć. Weźmy pod uwagę poszczególne pomieszczenia:
– mały przedpokój – lustro powiększy optycznie wnętrze, kiedy zostanie powieszone na krótszej ścianie, ta wyda się wówczas dłuższa. Im ono większe, tym lepiej. W korytarzu lustro będzie pełniło również rolę praktyczną.
– nieprzestronny salon – w nim można zawiesić nawet kilka luster: jedno nad kanapą na wysokości oczu, kolejne naprzeciwko okna lub pomiędzy dwoma oknami. Widok zza szyby odbijający się w lustrzanej tafli spotęguje efekt głębi i efektownie doświetli wnętrze.
– nietypowo ukształtowana kuchnia – lustro na nieustawnej ścianie w kuchni odwróci uwagę od niepraktycznie ukształtowanego wnętrza, a dodatkowo rozświetli je i powiększy,
– łazienka – tu lustro najczęściej spotykamy nad umywalką i jest tam ono niezbędne, jednak w małej łazience warto postawić także na lustro zajmujące większą część ściany od sufitu do podłogi,
– sypialnia – jeśli nie lubimy czuć się obserwowani, lepiej nie wieszać lustra tak, aby odbijało łóżko. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór kilku luster dekoracyjnych lub zawieszenie dwóch dużych luster naprzeciwko siebie – dadzą one mocno zwielokrotniony efekt przestronności, pożądany w małej sypialni.
Wieszając lustra w każdym z pomieszczeń, musimy zwracać szczególną uwagę na to, co będzie się w nich odbijało. Dobrze, aby były to inne dekoracje lub reprezentatywne meble, jednak zbyt duża ilość odbitych obiektów może wprowadzić do wystroju efekt zagracenia przestrzeni. Aby spotęgować rezultat optycznego powiększenia i rozjaśnienia przestrzeni, lustro warto sparować z dodatkowym źródłem światła, czyli lampą wiszącą lub kinkietem.
Na co zwracać uwagę wybierając lustra do wnętrz?
Nie tylko umiejscowienie lustra wpływa na wygląd pomieszczenia. Również oprawa luster, czyli ich ogólny design są niezwykle ważne dla całej aranżacji. W ciasnym pokoju zawieszenie bogato zdobionego zwierciadła może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Co więcej, rama do lustra musi pasować także do stylu wystroju. Najprostsze oprawy sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, zaś te zdobione w mieszkaniach tradycyjnych lub tych w stylu glamour. Duże znaczenie ma też kolor. Czarna rama do lustra może kontrastować z jasną ścianą, ale elegancko zaprezentuje się na tej w bardziej wyrazistym kolorze. Tymczasem oprawa złocona lustra wprowadzi do aranżacji luksus i szyk. Rama do lustra powinna być dobrze dopasowana do zwierciadła, które ma się w niej znaleźć, dlatego warto oprawę lustra w ramę powierzyć specjaliście.