
Moduły ledowe to niezwykle szeroka gama produktów, które stosowane są coraz częściej. Powodem coraz powszechniejszego ich stosowania na pewno jest to, że jest ich na rynku coraz więcej i dzięki temu dają coraz więcej możliwości. Niektórzy błędnie porównują moduły LED do taśm, jednak pomimo pewnych podobieństw są to całkowicie inne produkty, szczególnie jak chodzi o kwestie ich montażu oraz zakres zastosowania.
Jak wyglądają moduły LED?
Moduły ledowe to swoiste panele, składające się z odpowiednio połączonych ze sobą diod. Ich ilość jest różna, a od tego zależy nie tylko ich moc ale również wielkość. W przeciwieństwie do taśm ledowych, moduły najprościej można rozróżnić po tym, iż nie są miękkie tak jak taśmy. Poza tym zazwyczaj są one niewielkie, jednak bez problemu można je ze sobą łączyć w dowolne kształty i wielkości. To pewna przewaga nad taśmami LED, które zazwyczaj mają określony wymiar i często bardziej ograniczone pole dopasowywania ich kształtu. Produkty tego typu dostać można na rynku bez problemu, a niska cena sprawia, że wykonanie prac przy ich zastosowaniu nie pociąga za sobą zbyt wysokich kosztów.
Gdzie stosuje się moduły LED?
Moduł LED może mieć bardzo szeroki zakres stosowania. Dzięki nim można tworzyć punkty świetlne jak również wykorzystywać je jako źródło światła na przykład w banerach reklamowych czy podobnych miejscach. Niski pobór energii, jakim charakteryzuje się moduł LED sprawia, że nawet zastosowanie ich większej ilości nie powoduje zbyt dużego zużycia energii. Dlatego chętnie są stosowane tam, gdzie oszczędzanie energii ma duże znaczenie.
Jak prawidłowo dobierać moduły LED?
Niektórym wydaje się, iż moduły LED Samsung można ze sobą łączyć bez żadnych problemów. Jednak należy mieć na uwadze moc podłączonego zasilacza, który ogranicza ilość połączonych ze sobą elementów. Niezwykle duża popularnością cieszą się niewielkie moduły, składające się z 3 do 5 diod, które stosunkowo łatwo można łączyć niemalże w dowolne kształty. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie modułów tej samej firmy, co gwarantuje uzyskanie takiego samego światła, jak chodzi o jego barwę. Wtedy po połączeniu moduły dają jednolite światło, zazwyczaj stonowane, co powoduje że jest stosunkowo bezpieczne dla oczu. Rodzaj modułów, szczególnie jak chodzi o barwę światła dobiera się często w zależności od miejsca, w którym mają być montowane. Moduły można montować do innych powierzchni jak też w specjalnie do tego celu przygotowanych profilach, które ułatwiają ich umieszczenie w wielu miejscach.