Osoby inwestujące w nieruchomości często decydują się na dochód pasywny pozyskiwany z najmu długoterminowego. W ten sposób można wynajmować zarówno domy, mieszkania i pokoje, jak i lokale usługowe. Wiele osób docenia perspektywę długoterminowego zysku i stosunkowo niskie ryzyko takiej inwestycji. Warto jednak poznać również inne wady i zalety najmu długoterminowego.
Duży popyt
Pierwszą zaletę najmu długoterminowego stanowi fakt, że zawsze jest na niego duży popyt. Domy, mieszkania czy pokoje są niezbędne do życia, a nie każdy posiada nieruchomość na własność. Wiele osób decyduje się zatem na długoterminowy, natomiast mniej zobowiązujący od hipoteki wynajem nieruchomości.
Zwrot z inwestycji
Dzięki najmowi długoterminowemu można zyskać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. To spora kwota pozwalająca na przykład na spłatę kredytu hipotecznego. Warto mieć jednak na uwadze, że najem długoterminowy generuje mniejszy zysk od najmu krótkoterminowego, który przewiduje stawki dobowe zamiast miesięcznych.
Koszty najmu długoterminowego
Na ogół właściciele mieszkań przeznaczonych do najmu długoterminowego przeznaczają mniej środków na utrzymanie takich nieruchomości względem lokali wynajmowanych na zasadach najmu krótkoterminowego. Po pierwsze – nieruchomość nie musi być w pełni wyposażona, ponieważ jej potencjalni najemcy zwykle mają przynajmniej część własnych mebli. W związku z najmem długoterminowym mieszkanie rzadziej wymaga także remontu i odświeżenia. Ponieważ rzadziej szukani są nowi najemcy, rzadsze są także przestoje w wynajmie nieruchomości.
Zaangażowanie w wynajem
Po podpisaniu umowy na najem długoterminowy właściciel nieruchomości nie musi poświęcać wiele czasu na jej obsługę. Umowa jest zawierana minimum na rok, a często nawet na kilka lat z tym samym najemcą. Zwykle taka osoba samodzielnie zajmuje się naprawami usterek, podsyłając właścicielowi jedynie paragony, o których wartość pomniejszany jest czynsz. Niekiedy taka sytuacja może być jednak rozpatrywana jako wada najmu długoterminowego, ponieważ wiąże się ona z utrudnioną kontrolą stanu mieszkania.
Problemy z usunięciem niepłacących lokatorów
Najczęściej przytaczana wada najmu długoterminowego dotyczy problemów z usunięciem lokatorów zalegających ze spłatą czynszu. Zgodnie z polskim prawem wynajmujący może wypowiedzieć umowę dopiero w sytuacji, gdy najemca nie zapłaci przez 3 pełne okresy rozliczeniowe. Nawet wówczas może jednak wystąpić problem z usunięciem problematycznego najemcy.
Podnoszenie stawki za wynajem
W przeciwieństwie do najmu krótkoterminowego najem długoterminowy wymaga zgody obecnego lokatora na wyższą stawkę za wynajem nieruchomości. Wówczas należy podpisać aneks do umowy. Należy przy tym liczyć się z możliwością rezygnacji obecnego lokatora z wynajmu, który skorzysta wtedy z okresu wypowiedzenia zawartego w umowie.
Zarządzanie mieszkaniami na wynajem w Warszawie i okolicach
Jak wynika z treści artykułu, najem długoterminowy ma wiele zalet, ale w niektórych przypadkach dotkliwe mogą okazać się także jego wady. Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności, warto skorzystać z wsparcia pośrednictwa, które oferuje profesjonalne zarządzanie mieszkaniami na wynajem w Warszawie i okolicach.