Deser, który nie wymaga pieczenia i jednocześnie świetnie nadaje się na podwieczorki w letnim sezonie. Oczywiście, mowa o serniku na zimno! Odkryj na nowo znany i kochany przez wielu deser, aby być przygotowanym na nadchodzące lato.
Sernik na zimno – z czego się składa?
Przepisy na serniki na zimno różnią się od siebie, tak samo jak w przypadku tych pieczonych w piekarniku. Ile cukierników, tyle pomysłów na to wyśmienite ciasto, aczkolwiek jedno jest pewne – ich podstawowym składnikiem jest twaróg. Zależnie od wariantu sernika na zimno, można zastosować następujące rodzaje sera:
- twaróg tłusty lub półtłusty,
- serek mascarpone,
- serek ricotta,
- serek philadelphia,
- serek homogenizowany,
- serek z kubełka.
Często łączy się różne rodzaje serów, aby ubogacić konsystencję i tym samym smak samego deseru. Z kolei efekt puszystości i lekkości uzyskuje się poprzez dodanie bitej śmietany. Możemy tutaj dowolnie manipulować proporcjami, aby uzyskać zadowalający efekt.
Co zrobić, żeby sernik się nie rozpadał?
Sernik na zimno nie wymaga pieczenia, a to oznacza, że trzeba zastosować inną metodę, która scali wszystkie składniki. Samo chłodzenie nie wystarczy. Zazwyczaj tym magicznym elementem spajającym jest żelatyna. To ona nadaje konsystencję galaretki i sprawia, że puszysta pianka nie rozpływa się na boki zaraz po nałożeniu na talerz.
Nie wszyscy jednak są zwolennikami żelatyny, gdyż jest ona pochodzenia zwierzęcego. Można w takim razie sięgnąć po wegetariański zamiennik, czyli agar-agar, który pozyskuje się z japońskich glonów zwanych krasnorostami. Tak jak żelatyna, ta substancja jest bezbarwna i nie posiadająca zapachu. Nie ma więc obaw, że aromaty oceanu przejdą do naszego ciasta. Osoby, które chciałby urozmaicić nieco smak sernika na zimno, mogą użyć zwykłej owocowej galaretki. To rozwiązanie świetnie się sprawdzi przy wyrobie tortów dla dzieci.
Sernik na zimno w różnych wariantach
Pieczenie sernika ogranicza nam dobór ulubionych dodatków. Niektóre z nich po prostu nie zniosą wysokiej temperatury. Z kolei przy serniku na zimno możemy puścić wodze fantazji. Najpopularniejszym dodatkiem są kolorowe galaretki, które zazwyczaj stanowią wierzchnią wartwę. Pokrojone w mniejsze kubiki, mogą być zatopione w serowej masie, jako element wypełnienia. Sernik na zimno wspaniale komponuje się także ze świeżym owocami i bakaliami. Takie ciasto można śmiało przyozdobić listkami świeżej mięty lub jadalnymi kwiatami, co z pewnością nie umknie koneserom sztuki kulinarnej. Pychota!