
Myśląc o wydobyciu złota, od razu myślimy o Stanach Zjednoczonych. To tam w XIX wieku panowała “gorączka złota”. Dzisiaj pojęcie samorodek złota przywodzi również na myśl Australię oraz Republikę Południowej Ameryki. Można również wymieniać tutaj Chiny, Rosję, Kanadę i Peru. Niestety w tego typu zestawieniach brakuje Polski, ale nie oznacza to wcale, że nie wydobywa się u nas złota.
Gdzie występuje największy samorodek złota w Polsce oraz jak się go wydobywa? Zapraszamy do poniższego artykułu, gdzie wyjaśnimy, na czym polega wydobycie złota w Polsce.
Wydobycie złota w Polsce
Dzisiaj wydobycie złota w Polsce to zjawisko marginalne i stanowi niewielki promil światowego wydobycia złota. Poddając analizie tereny złotonośne w Polsce, powinniśmy wiedzieć, że w latach 2011-2015 wydobycie złota w Polsce wzrosło o prawie czterysta procent. Tym samym wydobywamy je na poziomie około trzech ton rocznie.
Wcześniej było to około siedemset kilogramów, więc różnica jest ogromna, a sam przyrost procentowy imponujący. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że w innych krajach wydobycie złota odbywa się samodzielnie. Natomiast kopalnie złota w Polsce niemalże nie istnieją, a samo polskie złoto uzyskuje się przy okazji wydobycia innych surowców. Niemniej jednak Polska jest często wymienianym krajem wśród państw pozyskujących złoto.
Mamy duży potencjał, dzięki czemu złoża złota w Polsce mapa mogłaby wyglądać inaczej, gdybyśmy zaczęli eksploatować polskie złoto samodzielnie. Proces ten jest jednak utrudniony przez głębokie położenie złóż. W związku z tym największy samorodek złota w Polsce jest nieopłacalny do wydobycia. Celem pasjonatów pozostają samorodki złota, czyli czyste bryłki złota, które ciężko znaleźć.
Największy samorodek złota ważył w Polsce 4,5 kg!
Podobno największy samorodek złota w Polsce ważył aż cztery i pół kilograma. Wydaje się to dość mało w porównaniu do największego znaleziska w Australii, gdzie bryłka ważyła aż dziewięćdziesiąt dwa kilogramy, ale mimo tego poszukiwacze złota w Polsce zainteresowali się tematem. Każdy chcąc odnaleźć największe samorodki złota, zaczęto wyszukiwać w Internecie hasła typu: kopalnie złota w Polsce mapa i złoto w Polsce mapa.
Mimo dużego zainteresowania wydobyciem tego kruszca, w Polsce nie ma dużo poszukiwaczy, którzy odważyliby się przeszukiwać kraj i przeczesywać dawne tereny, gdzie niegdyś było złoto w Polsce. Na potrzeby poszukiwań powołano Polskie Bractwo Kopaczy, którzy wydobywają około pół kilograma złota rocznie. To naprawdę niewiele w stosunku do pozostałych państw. Niemniej jednak wiadome jest, że samorodek złota w Polsce znajduje się i to nie jeden, ale poszukiwanie go jest żmudne i bardzo czasochłonne.
Mimo że to bardzo pasjonujące zajęcie, nie jest ono odpowiednie dla każdego. Faktem jest jednak, że wyszukane w Polsce złoto ma dużą wartość. Każde złoto to dobra inwestycja. To surowiec, który łatwo kupić, ale ciężej wydobyć i znaleźć. Chcąc zachować wartość pieniądza w czasie, można w ten sposób zainwestować.
Gdzie znajdowały się kopalnie złota w Polsce?
To, że najlepiej znaleźć samorodek to wiadomo, ale gdzie go szukać? Niestety nie jest to proste. Chcąc znaleźć złoto w Polsce, musimy posiadać nie tylko doświadczenie, znajomość terenu, ale i szczęście. Bez niego na nic zdadzą się nasze umiejętności oraz bogata wiedza na temat samorodków i samego złota. Gdzie szukać, aby znaleźć?
Podobno największe pokłady złota w Polsce znajdują się na Dolnym Śląsku w miejscowości o nazwie Złotoryja. Nazwa mieściny pochodzi od mody na poszukiwanie złota, gdzie wydobywano surowiec szybciej, niż w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze informacje na temat drobinek złota zanotowano już w średniowieczu. Kilkaset lat później zaczęto poszukiwania w wodzie. Dzięki temu odnajdywano złoto w polskich rzekach. Popularność zyskała rzeka Kaczawa, gdzie nie brakuje chętnych poszukiwaczy. Płukanie złota Polska jest tam bardzo popularne.
Wprawdzie nie wiadomo dokładnie, ile w Polsce jest poszukiwaczy, ale w Bractwie mówią, że w Złotoryi nie brakuje śmiałków, którzy stoją po kolana w wodzie. Posiadają oni charakterystyczny wygląd, dlatego łatwo ich rozpoznać.
Jak wydobywa się złoto w Polsce?
Do tego, aby wyszukać i wydobyć największy samorodek złota w Polsce, niezbędny jest sprzęt. Samo płukanie złota nie jest trudne, ponieważ wystarczy nabrać misy do piasku z dna rzeki czy jeziora i zanurzać w wodzie jednocześnie potrząsając. Jeśli będziemy mieli szczęście, odnajdziemy mieniące się drobinki złota. Woda wypłukuje piasek, ale nie złoto, które w ten sposób przepłukując łatwo wychwycić wśród piachu. W ten sposób można odnaleźć największy samorodek i tym samym pobić obecny rekord, który wynosi cztery i pół kilograma.
Dzisiaj wydobywanie złota w Polsce nie jest popularne, ale kiedyś nadwiślańskie załogi poszukiwaczy były bardziej liczne. To, gdzie w Polsce jest złoto, wie każdy zainteresowany tematem. Niemniej jednak znalezienie złóż i dotarcie do nich jest o wiele trudniejsze niż nam się wydaje. Złotonośne rzeki w Polsce nie przeszły do historii, ale złoże złota w Polsce jest trudne i często mało opłacalne w wydobyciu.
Największe samorodki złota wydobyte na świecie!
Odnalezienie dużego samorodka wywołuje spore zamieszanie w branży wydobywczej, ponieważ nie zdarza się to często. Niemniej jednak poszukiwacze przeszukują działki złotonośne w Polsce, chcąc tym samym pobić rekordy w Polsce i na świecie. W Polsce szansa na znalezienie samorodka ważącego kilka kilogramów jest większa, niżeli pobicie australijskiego rekordu. Tam ważący prawie sto kilogramów samorodek stał się popularnym znaleziskiem.
Dość pokaźnymi okazami, wcale nie mniej imponującymi, są samorodki o wadze sześćdziesięciu kilogramów z Brazylii oraz pięćdziesięciu kilogramowa bryłka pochodząca z tego samego regionu. Tego typu kamienie szlachetne są zjawiskami szczególnymi, ale nie ma co się łudzić, że u nas trafią się podobne. Niemniej jednak poszukiwacze nie tracą nadziei.