Piękne kwiaty, sadzonki warzyw i drzewka owocowe są dopełnieniem dla ogrodu, ozdobą, możliwością spożywania zdrowych produktów roślinnych oraz chlubą dla ogrodnika prowadzącego ich uprawę! Wspomagać je można poprzez używanie nawozów sztucznych, dbanie o odpowiednią wilgotność podłoża oraz ochronę biologiczną, o której jest ten artykuł. Jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie w walce o zdrowie wszystkich sadzonek. Przeczytaj i dowiedz się, jak możesz w naturalny sposób dbać o swoje rośliny i chronić je przed różnego rodzaju czynnikami biologicznymi.
Czym jest ochrona biologiczna
Ochroną biologiczną nazywamy wszystkie metody, dzięki którym można zwalczać szkodniki oraz choroby roślin, dzięki zastosowaniu naturalnych czynników oraz organizmów żywych (takich jak grzyby, bakterie czy mikro- i makro- organizmy). Istnieją trzy metody biologicznej ochrony roślin i to właśnie od nich zależy, jaki organizm będzie najbardziej skuteczny.
Czy ochrona biologiczna działa?
Ochrona biologiczna jest bardzo skutecznym narzędziem w walce z różnego rodzaju szkodnikami oraz chorobami roślin. Mowa tutaj o mikroorganizmach chorobotwórczych, ptakach, owadach a także preparatach biologicznych o określonym składzie. Ochrona biologiczna jest bezpieczna dla ekosystemu, ludzi oraz zwierząt.
Trzy metody biologicznej ochrony roślin
Istnieją trzy metody biologicznej ochrony roślin. Metoda klasyczna to wprowadzanie do środowiska pożytecznych organizmów. Ograniczają one lub całkowicie zwalczają powstawanie i namnażanie się szkodników. Przemieszcza się je z miejsc naturalnie występujących do tych, gdzie mają zacząć ochronę. Można czynić to zapobiegawczo, czyli wtedy, gdy przewiduje się wystąpienie jakiegoś szkodnika lub zaradczo, ponieważ znajduje się już on w niepożądanym dla nas miejscu.
Metoda augumentatywna jest wykorzystywana najczęściej w dużych, komercyjnych uprawach. Wykorzystywane są w niej pożyteczne mikro- i / lub makroorganizmy, które pozyskiwane są z masowych hodowli.
Trzecia i ostatnia metoda nosi nazwę konserwacyjna. Organizmy do jej zastosowania pozyskuje się z dużych obszarów rolnych i leśnych, po czym przenosi się je w wybrane miejsce tworząc nowe organizmy.