Zanieczyszczone powietrze to problem, z którym zmagają się niemal wszyscy. W Polsce jest on jednak na tyle poważny, że znajdujemy się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. Chcesz zadbać o siebie i swoich bliskich? Zainwestuj w wydajny oczyszczacz powietrza. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza.
Oczyszczacze powietrza – oddychaj zdrowym powietrzem
Smog, wysokie stężenie niebezpiecznych dla zdrowia substancji, alergeny – sprawiają, że trudno jest nam oddychać. W Polsce jest on jednak na tyle poważny, że znajdujemy się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. W zależności od regionu ilość dni, kiedy stężenie pyłów PM2.5 i PM10 zostało znacznie przekroczone, sięga nawet 151 rocznie. Tak częsta ekspozycja na smog może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nowotwory, choroby układu oddechowego oraz problemy z układem krążenia. Chcesz zadbać o siebie i swoich bliskich? Zainwestuj w wydajny oczyszczacz powietrza. Nasze zestawienie pomoże ci wybrać odpowiedni model.
Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?
Wybór oczyszczacza powietrza nie należy do najprostszych. Powodem tego jest m.in. stałe ulepszanie urządzeń i wyposażanie ich w wiele dodatkowych funkcjonalności. Często konsumenci nie wiedzą, na co się zdecydować i jaki produkt będzie dla nich najlepszy. Dlatego przychodzimy z pomocą i przytaczamy kilka punktów, dzięki którym zakup oczyszczacza powietrza będzie znacznie łatwiejszy. Oto one:
- Rodzaj pomieszczenia – przy zakupie oczyszczacza należy przede wszystkim zwrócić uwagę na metraż pomieszczenia. Urządzenie powinno być dostosowane do danej powierzchni. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że działa tak wydajnie, jak to możliwe.
- Przepływ powietrza – jest to jeden z najistotniejszych parametrów każdego oczyszczacza, ponieważ pozwala nam określić jego skuteczność. Poziom CADR informuje nas ile powietrza nasze urządzenie, jest w stanie przefiltrować w godzinę.
- Głośność – oczyszczacz nie powinien generować hałasu, szczególnie jeśli zamierzamy umieścić go w sypialni, pokoju dziecka, czy biurze.
- Pobór mocy – średni pobór mocy oczyszczacza oscyluje w graniach 15 – 20 W.
- Dodatkowe funkcjonalności – oczyszczacze mogą także zawierać funkcję nawilżania, osuszania, jonizacji itd.
- System filtracji – warto, aby wybrany przez nas oczyszczacz zawierał filtr wstępny, filtr HEPA oraz filtr węglowy. Taki zestaw zagwarantuje nam niemal całkowitą eliminację groźnych i szkodliwych zanieczyszczeń.
Zastosowanie i funkcjonalności oczyszczacza powietrza
Warto również pamiętać, że oczyszczacze to urządzenia wielofunkcyjne. Decydując się na wybór modelu z większą ilością funkcji, zyskujemy urządzenie, które będzie nam służyło przez cały rok. Jak zatem możemy go wykorzystać? Oczyszczacz poza usuwaniem niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń może także:
- usuwać dym papierosowy
- pochłaniać brzydkie zapachy, które powstają w kuchni, podczas remontów, czy związane są z posiadaniem zwierząt domowych
- jonizować powietrze, zapewniając równowagę jonową w powietrzu
- nawilżać powietrze, zapewniając optymalny poziom wilgotności w granicach 40-60%
- pochłaniać alergeny z powietrza, czyniąc powietrze wolne od alergenów, co jest szczególnie pożądane w przypadku osób cierpiących na dolegliwości związane z alergiami wziewnymi
- usuwać z powietrza roztocza, bakterie, pleśni i grzyby
- pochłaniać kurz z powietrza, dzięki czemu jego mniejsza ilość osiada się na powierzchniach mebli i podłodze
- wychwytywać wirusy i bakterie z powietrza, dzięki czemu może być stosowany jako dodatkowe narzędzie profilaktyczne w walce z koronawirusem.
Ze względu na ogromną ilość zastosowań, oczyszczacze powietrza zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Wielu z nas już nie wyobraża sobie utrzymania czystości w domu czy mieszkaniu bez oczyszczacza. Aby mieć pewność, że wybierzemy dobry model, zdecydujmy się na oczyszczacz renomowanego producenta, z odpowiednimi certyfikatami w zakresie bezpieczeństwa i jakości.