
Odzież medyczna stosowana jest przez wielu lekarzy przede wszystkim ze względów sanitarnych, aby uniknąć zagrożenia podczas wykonywania codziennych obowiązków. Profesjonalny strój medyczny to nieodzowny element służby zdrowia, który wykorzystywany jest nie tylko w czasie pandemii. Czym charakteryzuje się odzież medyczna oraz w jakich zawodach jest najczęściej stosowana?
Co to jest odzież medyczna?
Poprzez pojęcie odzieży medycznej należy rozumieć, że są to określone części garderoby o luźnym kroju, zapewniające maksymalny komfort i wygodę podczas dyżurów w placówkach medycznych. Często stosowane stroje przez pracowników to ubrania typu scrubs wyróżniające się lekkimi i przewiewnymi materiałami. Warto zaznaczyć, że odzież przeznaczona dla osób w służbie zdrowia powinna posiadać jak najwięcej cech funkcjonalnych w skład których wchodzą:
- bluzy medyczne damskie i męskie
- spodnie dla lekarzy
- damskie żakiety
- fartuchy i sukienki medyczne
- czepki z troczkami lub wiązaniami
- maseczki ochronne jednorazowe lub wielokrotnego użytku
- jednorazowe fartuchy ochronne
Gdzie wykorzystywana jest odzież medyczna?
Wszystkie placówki lekarskie podlegające pod służbę zdrowia mają obowiązek zapewnić najwyższą ochronę oraz bezpieczeństwo pracowników medycznych oraz pacjentów. Odzież medyczna stosowana jest w wielu zawodach, ze względu na łatwą identyfikację określonej grupy pracowników. Stroje medyczne wykorzystywane są przez:
- lekarzy wielu specjalizacji
- zespół pielęgniarski i sanitarny
- stomatologów
- fizjoterapeutów i pracowników rehabilitacyjnych
- lekarzy weterynarii
- pracowników aptek
- ratowników medycznych
Odpowiednie wykorzystanie odzieży medycznej zapewnia wysoką ochronę przede wszystkim ze względów sanitarnych. Stosowanie ubrań ochronnych zapobiega przenoszeniu szkodliwych substancji i drobnoustrojów poza teren placówki leczniczej. Co więcej odzież medyczna zabezpiecza pracowników przed wnoszeniem na oddział niebezpiecznych substancji, zagrażających życiu pacjentów.
Jakie cechy powinna spełniać odzież medyczna?
Niezależnie od zasad panujących na szpitalnych oddziałach, w przychodniach, gabinecie stomatologicznym i weterynaryjnym stroje medyczne muszą spełniać określone wymogi, zapewniając tym samym wysoką ochronę. Lekarze pełniący wielogodzinne dyżury używają wyłącznie odzieży medycznej, która musi charakteryzować się wysoką jakością i trwałością materiałów. Dodatkowo stosowane ubrania na oddziałach powinny zapewniać maksymalną wygodę, bez skrępowania, z zapewnieniem odpowiedniej cyrkulacji powietrza (szczególnie w sytuacjach stresowych). Odzież medyczna powinna być elastyczna, wykonana z materiałów odpornych na zabrudzenia, przetarcia i zagniecenia. Ważne, aby tworzywo z którego wyprodukowany jest strój medyczny był wytrzymały na szkodliwe działanie silnych środków chemicznych.
Według rozporządzenia Rady Ministrów odzież medyczna musi spełniać odpowiednie kryteria co do „wymagań jakie obowiązują w zakresie fachowym i sanitarnym pomieszczeń oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą” (DZ.U. 2012.739). Dodatkowo dyrektywa Unijna European Council Directive 93/42/EEC [MDD] mówi o tym, że odzież chroniąca pozwala zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa przed różnymi zakażeniami. Mowa tutaj m.in o czasie pandemii, w której wszyscy pracownicy byli narażeni na wysokie ryzyko związane z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Tak czy inaczej dbając o dobro pacjentów, pracownicy w służbie zdrowia powinni zapewnić wysoką ochronę stosując właśnie odpowiednią odzież medyczną nie tylko w czasie pandemii.