Pierwszy lot samolotem to duże wydarzenie, które na długo zapisuje się w pamięci. Choć wywołuje wiele pozytywnych emocji, taka podróż może być także stresująca, zwłaszcza jeśli nie wiesz, czego się spodziewać. Jak możesz przygotować się na pierwszy lot samolotem, żeby wszystko przebiegło możliwie łatwo, szybko i przyjemnie?
Zaplanuj dojazd na lotnisko
Niewiele osób mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Zanim udasz się na odprawę i wsiądziesz na pokład samolotu, musisz najpierw dojechać na miejsce. To sam początek Twojej podróży, dlatego rozsądnie go zaplanuj, nie bagatelizując własnego komfortu.
Jeśli szukasz możliwie taniego rozwiązania, możesz skorzystać z komunikacji miejskiej, jednak nie ułatwia ona transportu dużej ilości bagażu. Wygodniejszym wyborem jest taksówka, ale przy jej zamawianiu musisz liczyć się z wysokimi kosztami.
Za najłatwiejszy sposób dotarcia na lotnisko uważa się dojazd własnym samochodem. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to miejsce parkingowe w okolicach lotniska. Jeśli wylatujesz z dużego portu jak Berlin Brandenburg parking znajdziesz zarówno na jego terenie, jak i tuż obok.
Parkingi na terenie lotniska zachęcają głównie przez swoją lokalizację, jednak zwykle ceny za miejsce postojowe są wysokie. Alternatywą, która pozwala nieco zaoszczędzić, są parkingi komercyjne poza terenem lotniska. Nie dość, że zwykle są nieco tańsze, to jeszcze proponują podróżnym dodatkowe usługi jak możliwość umycia samochodu czy transport prosto pod wejście na lotnisko. Na stronie Parkos możesz przeglądać oferty parkingów przy lotniskach i porównywać je ze sobą.
Właściwie spakuj bagaż podręczny
Przede wszystkim sprawdź w regulaminie wybranych linii lotniczych dopuszczane wymiary i wagę bagażu podręcznego. Jeśli przekroczysz podane wartości, możesz nie zostać wpuszczony na pokład ze swoim zbyt dużym lub zbyt ciężkim bagażem.
Kolejna ważna kwestia to rzeczy, których nie można przewozić w bagażu podręcznym. Wbrew pozorom lista ta wcale nie jest długa i zawiera:
- płyny o pojemności większej niż 100 ml;
- ostre narzędzia i wszelkiego rodzaju broń;
- substancje toksyczne, żrące, łatwopalne i wybuchowe.
Osoby podróżujące samolotem po raz pierwszy często zastanawiają się, czy mogą wnieść na pokład urządzenia elektroniczne. Możesz zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebujesz, w tym laptop, telefon, czy tablet. Ważne, by wypakować takie urządzenia z bagażu podczas kontroli.
Bądź na miejscu przed odprawą
Po wejściu na lotnisko znajdź na ekranach informacyjnych informację, gdzie obsługiwany jest Twój lot i ustaw się w odpowiedniej kolejce. Pamiętaj, żeby dotrzeć na miejsce wcześnie – zwykle poleca się być na lotnisku już 2 godziny przed odlotem. Dzięki temu unikniesz stresu, poszukiwania odpowiedniej bramki, a także stania na samym końcu długiej kolejki.
Podczas odprawy obsługa lotniska sprawdzi Twoje dokumenty i przekaże Ci kartę pokładową niezbędną do wejścia na pokład samolotu. Jeśli zabierasz ze sobą jedynie bagaż podręczny, sprawdź, czy linie lotnicze umożliwiają odprawę przez Internet. To opcja, dzięki której zwykle już 36 godzin przed planowanym odlotem możesz pobrać kartę pokładową na urządzenie mobilne, a po dotarciu na lotnisko udać się prosto do strefy odlotów.
Przygotuj się na zmianę ciśnienia powietrza
Co powoduje nagła zmiana ciśnienia powietrza w samolocie? Jest ona odczuwalna głównie jako dyskomfort, ból i zatykanie uszu. Podczas trwania lotu w kabinie utrzymywane jest stałe ciśnienie, jednak podczas startu i lądowania samolotu może się ono odczuwalnie zmieniać. To właśnie wtedy możesz poczuć dyskomfort.
Przygotuj się na zmiany ciśnienia powietrza, zwłaszcza jeśli należysz do osób o wrażliwych uszach albo zmagasz się z infekcją górnych dróg oddechowych, która nasili niemiłe odczucia. Chcąc ich uniknąć, nie zapomnij o spakowaniu do bagażu podręcznego gum do żucia, zatyczek do uszu i cukierków do ssania.