Drewno to materiał bardzo trwały i jak najbardziej nadaje się do wykańczania podłóg. Ma ono jednak pewne ograniczenia, a jednym z największych wrogów drewna jest wilgoć, pod wpływem której taka podłoga może się szybko zniszczyć. Czy zatem jest sens układać drewno w łazience?
Jakie drewno nadaje się na podłogę łazienkową?
Podłoga w łazience często jest mokra, a tak duża ilość wody może spowodować gnicie i butwienie drewna. Należy więc wybierać takie gatunki drewna, które są odporne na działanie wilgoci, a pod tym względem bezapelacyjnie najlepsze jest drewno egzotyczne, dostępne na Podlogizcharakterem.pl. Podłoga egzotyczna dobrze znosi i kontakt z wodą, i wysokie temperatury oraz obecność pary wodnej, nie jest podatna na paczenie i zagrzybienie. Dużym atutem egzotycznego drewna jest także efektowny wygląd oraz długowieczność – wykończona w ten sposób podłoga wytrzyma naprawdę bardzo długo.
Trzeba się jednak liczyć ze sporym wydatkiem, ponieważ egzotyczne drewno zalicza się do najdroższych materiałów.
Zalecanymi gatunkami drewna do łazienek są m.in. Teak, Iroko, Doussie oraz Merbau, z czego pierwsze dwa są najczęściej stosowanymi gatunkami drewna do łazienek ale i w ciagach komunikacyjncyh np. na pływalniach czy Aquaparkach.
Prawidłowy montaż oraz konserwacja
Niewiele da odpowiedni gatunek drewna, jeżeli podłoga zostanie źle ułożona. Deski do łazienki nie powinny być szerokie, tak aby w podłodze było jak najmniej szczelin, prócz tego warto połączyć drewniane deski z gumą polimerową, dzięki czemu zwiększy się jej odporność na zawilgocenie i uszkodzenia pod wpływem temperatury. Kolejny ważny czynnik decydujący o trwałości podłogi to impregnacja drewna, i dotyczy to także gatunków egzotycznych. Łazienkową podłogę impregnuje się olejem, który zabezpiecza nie tylko samą powierzchnię, ale też wnika głęboko w strukturę drewnianej deski – im mocniej nasycona olejem jest podłoga, tym mniejsze ryzyko uszkodzenia.
Olejowania podłogi nie wystarczy przeprowadzić raz. Drewno w łazience wymaga regularnej konserwacji i najlepiej robić to tak często, jak zaleca producent podłogi. Mimo zwiększonej ochrony przed działaniem niekorzystnych czynników, drewniana podłoga w łazience nie powinna być długo mokra, a w pomieszczeniu przyda się dobra wentylacja szybko usuwająca nadmiar szkodliwej pary.