Chirurgia estetyczna jest dziedziną medycyny, która w przeciągu ostatnich kilkunastu lat poczyniła wręcz ogromne postępy i stała się sposobem na uzyskanie pięknego i harmonijnego wyglądu. W obrębie chirurgii estetycznej wykonuje się mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi, głównie na powierzchni twarzy, które pozwalają odmłodzić ją i poprawić różnorodne defekty, które psują nasz wygląd i zmniejszają pewność siebie. W dzisiejszym tekście chcielibyśmy przybliżyć istotę trzech z najpopularniejszych zabiegów chirurgii estetycznej, czyli plastykę powiek, korektę uszu oraz korektę nosa.
Plastyka powiek
Plastyka powiek to zabieg przeznaczony dla osób, które walczą z opadającymi powiekami górnymi, powstałymi w wyniku starzenia się skóry, męczącego stylu życia czy też choroby. Z zabiegów korekty powiek korzystają zatem głównie pacjenci w wieku 40 – 60 lat, jednak nie brakuje również osób, które dopiero co ukończyły 20 rok życia. Co ważne, jak wskazuje specjalista na stronie www.chirurg-gdynia.pl/oferta/plastyka-powiek, opadająca powieka nie jest tylko problemem natury estetycznej, bowiem zbyt luźna skóra może przesłaniać źrenice oka i powodować poważne problemy ze wzrokiem, w tym znaczne ograniczenie pola widzenia. Zabieg korekty opadających powiek wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a jego czas trwania wynosi z reguły od 1 do 1,5 godziny. Polega na wykonaniu cięć w naturalnym przebiegu załamań powiek górnych oraz usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skórnej. Ranę pooperacyjna zszywa się za pomocą niezwykle cienkich szwów, tak by powstała blizna była praktycznie niewidoczna. Warto również wspomnieć, że w pierwszych dniach po zabiegu skóra w operowanej okolicy będzie opuchnięta i zaczerwieniona. Po 7 dniach od zabiegu usuwane są szwy, a pełen efekt będzie widoczny po całkowitym wygojeniu się rany.
Korekta uszu
Zabieg korekty odstających uszu, mimo iż jest wykonywany z powodów czysto estetycznych może mieć ogromny wpływ na życie pacjenta zmagającego się z odstawaniem uszu i kompleksami, jakie stwarza ten defekt. Zabieg ten może być wykonywany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jednak preferowany wiek pacjenta to 7 – 19 rok życia. Procedura nie jest wykonywana u dzieci mniejszych, ponieważ małżowina uszna kształtuje się do 6 roku życia, kiedy to ich kształt i nachylenie może się zmienić w każdej chwili. Zabieg korekty odstających uszu jest procedurą mało inwazyjną polegającą na wymodelowaniu chrząstki i nadaniu małżowinie usznej odpowiedniego kąta względem kości czaszki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa on średnio od 1 do 1,5 godziny. Szwy pooperacyjne zdejmowane są po upływie od 7 do 14 dni od zabiegu. Trwałość efektów w dużej mierze zależna jest od przestrzegania przez pacjenta zaleceń pooperacyjnych, takich jak chociażby noszenie opaski uciskowej oraz zachowanie szczególnej ostrożności i ochrony operowanych uszu. Więcej na temat rekonwalescencji znaleźć można na stronie www.chirurg-gdynia.pl/oferta/korekta-uszu, gdzie opisano wskazania dla pacjenta po wykonanej korekcji. Są to m.in. zalecenia pokarmowe, wskazania odnośnie pozycji podczas snu czy rady w zakresie zmian opatrunku.
Korekta nosa
Korekta nosa to zabieg polecany osobom posiadającym widocznie nieproporcjonalny nos lub krzywą przegrodę nosową uniemożliwiającą zachowanie prawidłowego toru oddechowego. Jest to, zatem zabieg, który łączy w sobie pobudki estetyczne jak i zdrowotne. Zabieg, jakim jest korekta nosa, może być przeprowadzony metodą otwartą lub zamkniętą. Pierwsza z nich polega na wykonaniu nacięć w obrębie kolumienki nosa, druga zaś przez wykonanie nacięć jedynie we wnętrzu nosa. Wybór metody zależny jest od konkretnego przypadku, o czym decyduje lekarz kwalifikujący do operacji. Zabieg korekty nosa trwa z reguły od 1 do 2 godzin i wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Z uwagi na ingerencję chirurgiczna pacjent powinien zostać hospitalizowany w klinice przez jedną dobę. Szwy pooperacyjne zdejmowane są po około 7 – 14 dniach, a całkowity efekt będzie widoczny w chwili pełnego wygojenia ran, co może potrwać nawet do 12 miesięcy, w zależności od indywidualnych cech pacjenta.