
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Rozwój i przebieg chorób nowotworowych wygląda u dzieci inaczej niż u osób dorosłych, dlatego zdrowiem najmłodszych pacjentów zajmuje się onkologia dziecięca. Szybka diagnoza pozwala na skuteczne wyleczenie choroby, dlatego w razie niepokojących objawów warto od razu udać się do odpowiedniej placówki.
Czym zajmuje się onkolog dziecięcy?
Choroby nowotworowe występują we wszystkich grupach wiekowych, także u niemowlaków. U dzieci nowotwory są często dużo bardziej złośliwe niż u dorosłych, jednak to właśnie u najmłodszych pacjentów leczenie chemioterapią daje lepsze rezultaty i pozwala szybciej wrócić do zdrowia.
Przebieg dziecięcej choroby onkologicznej jest nieco inny, ale schemat postępowania jest podobny jak u reszty chorych – najpierw lekarz musi prawidłowo zdiagnozować schorzenie, wybrać optymalne rozwiązania dla małego pacjenta oraz nadzorować postępy w jego leczeniu. Do najczęściej diagnozowanych nowotworów u dzieci zalicza się białaczka, chłoniaki, guzy mózgu, nowotwory kości.
Jak wybrać właściwą poradnię?
Poradnia Onkologii Dziecięcej, działająca w lecznicy ONKOLMED, zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób nowotworowych u pacjentów poniżej 18 roku życia. Jeśli u dziecka podejrzewany jest nowotwór, pacjent może liczyć na konsultacje ze specjalistami w zakresie onkologii dziecięcej. Na miejscu przeprowadzana jest pełna diagnostyka małych pacjentów, i jeśli choroba się potwierdzi, od razu wdrażane jest stosowne leczenie.
Dzięki wsparciu doświadczonych onkologów, leczenie dzieci na choroby nowotworowe odbywa się według najnowocześniejszych metod, co daje gwarancję wysokiej skuteczności terapii oraz pomaga zminimalizować dyskomfort pacjentów. Ponadto Poradnia Onkologii Dziecięcej ONKOLMED oferuje badania kontrolne.
Kiedy warto się zgłosić z dzieckiem do onkologa?
Choroby onkologiczne bardzo różnie się objawiają, w zależności od rodzaju nowotworu i stadium jej zaawansowania. Na pewno rodzic powinien się udać z dzieckiem do onkologa przy wszelkich dziwnie wyglądających zmianach na skórze, guzkach, nietypowym krwawieniu, owrzodzeniach, ranach, które nie chcą się goić. O chorobie świadczyć też może chroniczne zmęczenie dziecka, ciągłe łapanie infekcji, bóle kości, wymioty, gorączka. Na szczęście nie zawsze pada ta najgorsza diagnoza, niemniej kondycję zdrowotną dziecka najlepiej oceni lekarz specjalista.