Na sali operacyjnej, oprócz wykwalifikowanej kardy medycznej, niezbędne są odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Każde z nich posiada odmienne przeznaczenie – niektóre wykorzystywane są do wykonywania nacięć tkanek, natomiast inne stosowane są do ich podtrzymywania. Każdy chirurg powinien posługiwać się fachową terminologią, wskazując na potrzebne mu instrumenty medyczne podczas zabiegu – ta wiedza jest wręcz niezbędna. A czy Ty znasz niezbędne narzędzia chirurgiczne? Przekonaj się sam!
Narzędzia chirurgiczne jednorazowe i wielorazowe
Na początku należy wspomnieć, że wyróżniamy jednorazowe oraz wielorazowe narzędzia chirurgiczne – w medycznym środowisku możemy obserwować wiele dyskusji na temat wyboru tych instrumentów medycznych.
Jednorazowe narzędzia chirurgiczne są pakowane w szczelne opakowania i mogą być natychmiast użyte – z tego względu pozwalają one na szybsze przeprowadzanie zabiegów. Dodatkowo, gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż przy każdym pacjencie wykorzystywane jest nowe narzędzie. Dzięki temu niwelowane jest ryzyko zanieczyszczenia bądź nieodpowiedniego wysterylizowania wyrobu medycznego. Wielorazowe narzędzia sprawdzają się natomiast doskonale, gdy w placówce medycznej znajduje się sterylizatornia. Takie instrumenty medyczne wyróżniają się wysoką jakością – z uwagi na materiał, z jakiego zostały one wykonane, nawet po wielokrotnej sterylizacji nie wystąpią jakiekolwiek oznaki korozji.
Narzędzia chirurgiczne – które są niezbędne?
Placówki medyczne – prywatne oraz publiczne – powinny zaopatrywać się w wysokiej jakości wyroby, które będą stanowić wsparcie dla chirurgów podczas przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Poniżej wymieniamy podstawowe narzędzia chirurgiczne, których nie można zabraknąć na sali operacyjnej.
Skalpel chirurgiczny
Nóż chirurgiczny, znany także jako skalpel chirurgiczny, to narzędzie wyróżniające się długą historią – jego kształt ewoluował przez lata, aby obecnie składał się z uchwytu oraz ostrzy. To instrument medyczny o niewielkich rozmiarach, aczkolwiek pełniący niezwykle istotną rolę podczas każdej operacji, umożliwiając chirurgom cięcie tkanek.
Skalpel powinien charakteryzować się doskonałym wykonaniem, aby swym wyprofilowaniem pozwalać chirurgom na precyzyjne ruchy. Skalpele w hurtowni medycznej Eplaster.pl to narzędzia chirurgiczne, które zdadzą egzamin nawet podczas najbardziej wymagających operacji.
Nożyczki chirurgiczne
Aby przecinać i preparować tkanki, wykorzystywane są nożyczki chirurgiczne. Na tym jednak nie kończą się ich funkcje – sprawdzają się one także przy przecinaniu szwów lub nadmiaru nici, a także docinaniu materiałów opatrunkowych.
Pincety anatomiczne i chirurgiczne
Wśród najpopularniejszych pincet należy wymienić te anatomiczne i chirurgiczne. Pierwsze charakteryzują się zaokrąglonymi, gładkimi końcówkami i brakiem ząbków na końcu – ze względu na ich budowę, przeznaczone są one do podtrzymywania delikatnych struktur. Drugi rodzaj pincet to z kolei narzędzia o ząbkach ułożonych naprzemiennie. Sprawdzają się one do podtrzymywania mięśni, powięzi, a także skóry.
Kleszczyki chirurgiczne – peany
Jeśli wystąpi konieczność zamykania światła naczyń krwionośnych w trakcie krwawienia, medycy posługują się kleszczykami. Zdecydowanie najpopularniejsze są kleszczyki Peana, cechujące się gładką strukturą i brakiem ząbków na końcu.
Haki chirurgiczne
Aby odciągnąć bądź rozwierać tkanki, żeby uwidocznić pole operacyjne, niezbędne są haki chirurgiczne. Wśród dostępnych modeli możemy wyróżnić haki skórne zakończone ząbkami, haki powłokowe do powłok brzusznych, haki do tkanki podskórnej, a także haki i łyżki brzuszne do narządów wewnętrznych.
Igłotrzymacze – imadła chirurgiczne
Jak podpowiada nam sama nazwa tego narzędzia, służy ono do trzymania igły chirurgicznej w trakcie szycia. Igłotrzymacz posiada specjalne radełkowanie, które zapewnia, że igła będzie stabilnie trzymana. Niekiedy cechuje się on też antypoślizgową rękojeścią. Co ciekawe, imadło jest także przydatne podczas wiązania szwów.
Oprócz wymienionych narzędzi, wśród wyposażenia medycznego należy wyróżnić także strzykawki i igły, pozwalające na oczyszczenie pola operacyjnego czy wprowadzanie substancji w narządy, tkanki czy naczynia krwionośne. Warto również wspomnieć o drenach i cewnikach, umożliwiających odprowadzanie płynnych treści. I tutaj kończymy nasz przegląd narzędzi chirurgicznych, których nie może zabraknąć na żadnej sali operacyjnej. Czy znaliście wszystkie z nich?