Zima to najbardziej wymagający sezon dla każdego samochodu. Na niekorzystne warunki składa się nie tylko niska temperatura, ale także duża wilgotność czy też błoto i sól na drogach. Odpowiednie przygotowanie do zimy to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy w tym okresie.
Wymiana opon na zimowe
Według polskiego prawa nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak jest to zalecane. Opony to jedyna część pojazdu, która ma kontakt z nawierzchnią. Mają one więc znaczący wpływ na drogę hamowania, sterowność i przyczepność auta. Jazda z ogumieniem niedostosowanym do warunków pogodowych może nawet spowodować poważny wypadek.
Sezonowa wymiana opon powinna nastąpić, gdy temperatura powietrza utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza. Zakładając komplet ogumienia, który był używany w poprzednich latach, warto upewnić się, że bieżnik nadal posiada odpowiednią głębokość. Powinna ona wynosić co najmniej 4 mm. Opony zimowe o płytszym bieżniku sprawdzają się na śniegu nawet gorzej, niż opony letnie. Należy także upewnić się, że guma nie jest popękana i nie straciła swojego pierwotnego kształtu.
Co należy sprawdzić w aucie przed zimą?
Opony to nie jedyna część samochodu, o którą należy zadbać przed spadkiem temperatur. Równie ważne jest sprawdzenie stanu i wymiana płynów eksploatacyjnych. Wymiany mogą wymagać:
- płyn chłodniczy,
- płyn do spryskiwaczy,
- płyn hamulcowy,
- olej silnikowy.
Tracą one swoje właściwości z biegiem czasu. Oznacza to, że mogą zamarzać w wyższych temperaturach, niż podaje producent. Może to spowodować nawet poważne uszkodzenie silnika, warto więc wymienić je na nowe.
Dobrze także zwrócić uwagę na stan wycieraczek i szyb. Ich wymiana bądź naprawa nie wiąże się z dużymi kosztami, a może znacznie wpłynąć na widoczność podczas opadów atmosferycznych i pozwolić uniknąć stłuczki. Świetnym pomysłem są także pokrycie szyby preparatem ograniczającym parowanie i naprawa drobnych uszkodzeń. Można jej dokonać w profesjonalnych warsztatach samochodowych, takich jak Bunar.
Światła w aucie zimą
W zimowych miesiącach znacznie częściej podróżuje się po zmierzchu, warto więc zadbać o sprawne oświetlenie. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wszystkie żarówki są sprawne oraz ustawić je pod odpowiednim kątem. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne także wypolerowanie lamp. Plastik, z którego są wykonane, z upływem czasu może matowieć, co znacznie zmniejsza intensywność światła.
Przygotowanie wnętrza auta na zimę
Zimowe warunki atmosferyczne mają negatywny wpływ nie tylko na zewnętrzne części pojazdu, ale również na jego wnętrze. Przed spadkiem temperatur należy zabezpieczyć uszczelki za pomocą specjalnego preparatu lub wazeliny technicznej. Warto także wymienić dywaniki tekstylne na gumowe, które nie wchłaniają wody i są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Ponadto, dobrym pomysłem jest trzymanie w schowku kilku akcesoriów, które mogą okazać się niezbędne po mroźnej nocy. Jest to przede wszystkim skrobaczka do szyb, rękawice, ale także kable rozruchowe do akumulatora oraz łańcuchy na koła, które przydają się w ekstremalnych sytuacjach.
W odpowiednio przygotowanym aucie można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Warto więc poświęcić chwilę na sprawdzenie wyżej wymienionych elementów.