Budując dom, trzeba zadbać o dostawę energii elektrycznej. To jasne. Jednak nie dla wszystkich jasna jest procedura wykonania przyłącza. W związku z tym przejdźmy ją krok po kroku. Sprawdźmy przy okazji, ile kosztuje przyłącze energetyczne dla domu jednorodzinnego.
Procedura realizacji przyłącza energetycznego
Procedura przyłączenia zawsze musi zacząć się od złożenia stosownego wniosku. Ów wniosek o przyłącze energetyczne można pobrać w internecie (https://operator.enea.pl/przylaczeniedosieci/procedura-krok-po-kroku-dla-domu). Na podstawie tego dokumentu następuje określenie warunków przyłączenia do sieci energetycznej.
Lokalny operator systemu dystrybucyjnego weryfikuje każdą sytuację indywidualnie. To z nim właściciel posesji musi podpisać umowę, którą wcześniej dostaje do akceptacji. W umowie zawarte są informacje techniczne oraz koszt przedsięwzięcia. Po podpisaniu dokumentu należy wpłacić część kwoty, co pozwoli ruszyć z niezbędnymi pracami. Finalnym punktem procesu jest realizacja przyłącza. To są wszelkie działania budowlano-montażowe, ustawienie instalacji odbiorczej, na podaniu napięcia kończąc. Tak określa się moment, w którym następuje fizyczne uruchomienie przyłącza energetycznego.
Przyłącze energetyczne – koszt
Przyłącze prądu kosztuje znacznie mniej, niż się to może wydawać. W większości przypadków ostateczna kwota nie przekracza 3000 zł. Często spada poniżej 2000. Wiele zależy od długości przyłącza oraz mocy (dla domów jednorodzinnych standardowe przyłącze elektryczne ma moc 12 kW). Nie bez znaczenia jest także infrastruktura w okolicy. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy wykonanie przyłącza jest utrudnione przez ukształtowanie terenu. Innym razem zaś potrzeba zgody sąsiada.
Czy przyłącze napowietrzne jest lepsze?
Prawdą jest, że przyłącze kablowe to droższa opcja. Jednak prawdą jest również to, że napowietrzne przyłącze energetyczne oznacza pewien dyskomfort natury praktycznej. Ciężkie opady śniegu mogą zerwać linię. To samo dotyczy gałęzi w czasie wichury. Poza tym takie rozwiązanie jest mniej estetyczne – kable widać gołym okiem, szpecą bezpośrednie otoczenie budynku.
Jeśli chodzi o prywatne przyłącze energetyczne, koszt jest niewielki. Podłączenie prądu w domu nie stanowi więc problemu, chyba że mowa o wyjątkowo trudnych okolicznościach. W każdym razie coraz więcej Polaków decyduje się na przyłącza kablowe podziemne. Choć droższe, zapewniają lepsze bezpieczeństwo energetyczne. Chcesz poznać więcej szczegółów? Odwiedź https://operator.enea.pl/przylaczeniedosieci/procedura-krok-po-kroku-dla-domu.