
Regały metalowe to meble o wszechstronnym przeznaczeniu, które doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach domowych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Najczęstsze miejsca ich lokalizacji to biura, biblioteki, magazyny, zaplecza sklepów, czy hale produkcyjne. Dla celów prywatnych wykorzystuje się je m.in. w garażach, spiżarniach i piwnicach. Regał z metalu może także stanowić atrakcyjny element wyposażenia salonu, czy przedpokoju – o ile jego stylistyka będzie korespondowała ze stylem, w jakim zostało urządzone wnętrze.
Regały metalowe i ich rodzaje
W asortymencie sklepów oferujących artykuły wyposażenia wnętrz znajdziemy następujące rodzaje metalowych regałów:
- magazynowe (w tym regały jezdne)
- biblioteczne
- regały zamknięte
Najpopularniejszą kategorię stanowią regały magazynowe. Wykorzystuje się je głównie w magazynach, fabrykach, marketach i innych obiektach handlowych. Są przydatne do przechowywania różnego gatunku artykułów budowlanych, narzędzi oraz sprzętu o znacznej masie, sięgającej nawet kilkaset kilogramów. Tego rodzaju meble metalowe wyróżniają się nie tylko wysoką obciążalnością, ale również odpornością na czynniki mechaniczne. Jeśli zaś chodzi o użytek domowy regały magazynowe są bardzo pomocne w utrzymaniu porządku w garażu, warsztacie, czy przykuchennej komórce. Specyficznym typem są tutaj regały wyposażone w kółka. Modele te znajdują zastosowanie m.in. w wielkopowierzchniowych sklepach, hurtowniach i archiwach, gdzie przechowuje się dokumenty.
Innym rodzajem regałów metalowych są modele biblioteczne. Można je spotkać w bibliotekach i czytelniach publicznych, szkolnych, czy akademickich. Służą do przechowywania książek, czasopism i publikacji naukowych. Regały biblioteczne cechują się znaczną wytrzymałością na obciążenia i dużą pojemnością. W celu ulepszenia funkcjonalności stosuje się na nich przegródki i podpórki, które ułatwiają ustawianie wolumenów.
Na rynku znajdziemy także regały metalowe o konstrukcji zamkniętej. Sprawdzają się one zwłaszcza przy przechowywaniu przedmiotów wrażliwych na uszkodzenia. Tego rodzaju meble są odporne na intensywną eksploatację i wpływ czynników zewnętrznych. Najczęściej użytkuje się je w biurach oraz archiwach. Są również przydatne w domowych spiżarniach.
Główne zalety regałów z metalu
Podstawowym atutem metalowych regałów jest ich wysoka nośność i wytrzymałość, dzięki czemu bez obaw można na nich umieszczać masywne przedmioty, narzędzia, czy ciężkie dokumenty. Właściwość ta umożliwia ich szerokie wykorzystanie, mianowicie: w biurach, sklepach, magazynach, halach produkcyjnych oraz wielu innych miejscach przestrzeni publicznej i prywatnej.
Inną zaletą regałów metalowych jest modułowa konstrukcja pozwalająca na ustawianie ich do dowolnej wysokości i rozbudowywanie o kolejne części. Opcja ta jest szczególnie przydatna w bibliotekach, które zyskują nowe wolumeny o danej tematyce.
Poza tym regały metalowe są łatwe w czyszczeniu, a dzięki technologii malowania proszkowego dają duże możliwości dopasowania koloru stelaża do charakteru i wystroju wnętrza.
Jak umiejętnie dobrać metalowy regał do stylistyki wnętrza?
Choć metalowe regały kojarzą się nam głównie ze stylem industrialnym, decydując się na ich zakup powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno charakter wnętrza w którym zostaną umieszczone oraz rodzaj przedmiotów jakie zamierzamy na nich przechowywać. O ile w halach produkcyjnych i magazynach właściwym wyborem będą modele przemysłowe, to w pomieszczeniach mieszkalnych lepiej będą się prezentować regały w stylu nowoczesnym lub skandynawskim (z drewnianymi półkami).
Decydując się na zakup metalowego regału warto wybierać produkty znanych firm. Renomowany producent mebli metalowych oferuje regały o wysokich parametrach wytrzymałościowych i ciekawym designie, które doskonale sprawdzą się w wielu miejscach. Oprócz funkcji użytkowych taki regał może bowiem pełnić efektowny komponent wyposażenia danego wnętrza.