
Masz psa lub kota? Myślisz, że zapewniasz mu odpowiednią opiekę? Czy zabezpieczyłeś go przed kontaktem z roślinami, które są w Twoim mieszkaniu? Jeśli nie, to przeczytaj poniższy artykuł. Być może masz w domu rośliny trujące dla zwierząt, których Twój pupil powinien unikać jak ognia.
Rośliny trujące dla psów i kotów w ogrodzie
Poszukując roślin, które mogą zaszkodzić Twojemu psu i kotu, trafimy na pozycje, które mocno nas zaskoczą. Trujące rośliny dla nich to między innymi bukszpan, czarny bez, hortensja, funkia, narcyz, bluszcz i hortensja. Z kolei drzewa trujące to przede wszystkim cis, który może zaburzyć pracę serca zwierzęcia, a w efekcie doprowadzić do jego śmierci, ponieważ owoce cisu trujące są bardzo.
Warto więc na spacerze zwrócić uwagę na pupila oraz na to, co chwyta w pyszczek. Pozostałe rośliny trujące dla psa to ligustr pospolity, złotokap zwyczajny, tojad czy konwalia majowa. Należy także dopilnować, aby psiak nie sięgnął po wodę z wazonu, ponieważ ona również może okazać się bardzo szkodliwa. Oprócz roślin, które chętnie sadzimy w ogrodzie, szkodliwe są gatunki dzikie.
Trujące kwiaty dla kotów i psów z gatunku dzikich roślin to wilcza jagoda, szczególnie owoce, gdyż posiadają atropinę. Idąc dalej, szkodliwy jest bieluń, inaczej zwany czarcim zielem, naparstnica zwyczajna, oleander i szalej jadowity. To, jakie kwiaty są trujące dla kota, jakie są trujące rośliny dla psa, powinniśmy wiedzieć od momentu, gdy zdecydujemy się na zwierzę w domu.
To ciekawskie stworzenia, które chętnie bawią się roślinami i kolorowymi kwiatami. Musimy jednak bardzo uważać, szczególnie jeśli mamy dużo roślin w domu. Unikając roślin trujących dla psa, możemy oszczędzić jego zdrowie, a nawet życie!
Rośliny doniczkowe również bywają trujące
Niebezpieczeństwo czyha nie tylko na zewnątrz podczas spaceru. Co gorsze, nasz pies może znaleźć sobie rozrywkę, sięgając po kwiatka na parapecie. Jeśli w porę zabezpieczymy go przed tą sytuacją, to dobrze. Co, jeśli pojawimy się z nim w mieszkaniu, w którym znajdują się rośliny trujące dla psa?
Może tak się zdarzyć, na przykład podczas urlopu i pobytu w hotelu lub domku. Nie zawsze musimy wiedzieć, czy kwiat, który znajduje się w naszym zasięgu, jest tym szkodliwym. Aby uniknąć zagrożenia, warto przenieść roślinę w miejsce, gdzie nasz pupil nie będzie miał dostępu. Czasem wystarczy postawić kwiaty doniczkowe trujące dla psa na szafce.
Na które rośliny doniczkowe trujące dla psów trzeba uważać? Przede wszystkim dracena, azalia, kliwia, skrzydłokwiat, gwiazda betlejemska, lilia, monstera dziurawa, difenbachia. A kto nie zna paprotek? Niektórzy ich fani zastanawiają się, czy niektóre gatunki paproci są trujące dla zwierząt? To rośliny bardzo popularne i lubiane przez pokolenia naszych babć i często też rodziców.
Niektóre mają bardzo okazałe kształty, a ich liście potrafią sięgać nawet do metra długości. Swym wyglądem mogą kusić czworonożnych przyjaciół, ale są dla nich całkowicie nieszkodliwe. Z całą pewnością, paproć to nie rośliny trujące dla psa.
Jak rozpoznać zatrucie u zwierzaka?
Mimo największych starań może się zdarzyć, że nasz psiak chwyci za kwiat trujący dla psa, który mu zaszkodzi. Co wtedy robić i jak rozpoznać objawy zatrucia cisem, czy też innymi roślinami szkodliwymi dla psa i kota?
Jeśli Twój pies zjadł roślinę lub nawet gałązkę krzewu trującego dla psa, może poczuć się źle. Pierwszą z oznak jest apatia oraz brak apetytu. Może również pojawić się biegunka oraz wymioty, które powinny być bardzo niepokojącym objawem. W najgorszych przypadkach, gdy nasz pupil zje kwiaty szkodliwe dla psa, może pojawić się ślinotok, zaburzenia świadomości, problem z poruszaniem się oraz krew w moczu i kale, czy drgawki.
To bardzo niepokojące objawy, które powinny być sygnałem, że z psem dzieje się coś niedobrego. Oczywiście nie zawsze powyższe objawy muszą oznaczać, że pies zjadł trujące rośliny dla niego, ale powinien to być dla nas sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Tym bardziej, jeśli nasz czworonożny pupil lub podjeść sobie coś, co nie jest jego pokarmem. O czym warto pamiętać?
O tym, że objawy nie zawsze muszą wystąpić bezpośrednio po tym, jak nasz pupil zje trujące rośliny dla psa. Czasem reakcja może objawić się po kilku lub nawet kilkunastu godzinach. Jeśli nasz psiak trafił na zioła i rośliny trujące dla niego, na pewno zauważymy, że dzieje się z nim coś podejrzanego. Najważniejsze, aby zareagować w porę. W tym przypadku ważną informacją dla weterynarza będzie rodzaj rośliny, którą zjadł nasz pupil. Pozwoli to ustalić dalsze leczenie, a co za tym idzie uleczyć naszego psa.
Lista trujących gatunków roślin ogrodowych
Niestety, ale lista szkodliwych gatunków roślin ogrodowych dla psa jest długa. Znajdują się na niej gatunki, których nigdy nie podejrzewaliśmy o to, że znajdą się na tej liście. Wśród nich znajduje się bukszpan, czarny bez i ostrokrzew. Zalicza się do nich także hortensja, bluszcz i narcyz. Jak widać są to rośliny, które potencjalnie mogą znaleźć się praktycznie w każdym ogrodzie.
Na co dzień cieszą oko ogrodnika, ale dla właścicieli psów, mogą spędzać sen z powiek, tym bardziej, jeśli pies biega sam po ogrodzie. Ważne wtedy jest, aby czuwać nad tym, co robi nasz czworonożny przyjaciel, a jeśli to możliwe, najlepiej odseparować go od tych roślin. Co ciekawe rośliną trującą dla zwierząt, ale nie tylko, ponieważ dla ludzi również, jest cis. Jeśli ktoś zastanawia się, czy owoce cisu są trujące, to odpowiedź brzmi tak. Podobnie trzeba uważać na ligustr pospolity, złotokap zwyczajny, tojad czy konwalia majowa.
To trucizna dla psa, która może zaburzać pracę jego serca. W zasadzie nie ma roślin, które byłyby całkowicie bezpieczne dla psów, czy generalnie zwierząt. Rośliny doniczkowe i ogrodowe nie są przeznaczone do bezpośredniego spożycia. W związku z tym, mogą zaszkodzić zwierzęciu po spożyciu. Jak bardzo będą szkodliwe, okaże się od ich rodzaju. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby uważać.