Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Powszechnie kojarzy się różyczkę z chorobą wieku dziecięcego. W rzeczywistości, choć rzeczywiście to maluchy chorują najczęściej, również dorośli zmagają się nieraz z tym problemem. Zatem czym jest różyczka i jak jej uniknąć? Jakie daje objawy i jakie leczenie wdraża poradnia chorób zakaźnych?
Co to jest różyczka?
Różyczka to schorzenia wirusowe. Odpowiada za nie wirus Rubivirus. Charakteryzuje się on przenikaniem do węzłów chłonnych, w których intensywnie się namnaża. Ma to bezpośredni wpływ na specyfikę objawów różyczki, o czym piszemy w dalszej części tekstu. Miejscem, w którym leczy się różyczkę, jest poradnia chorób zakaźnych. Otóż mowa o schorzeniu, którym można się zarazić drogą kropelkową, czyli przez ślinę, jak również przez kontakt z wydzieliną chorego.
Objawy różyczki
Nie w każdym przypadku objawy różyczki są identyczne. Aby doszło do zdiagnozowania schorzenia w poradni chorób zakaźnych, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje badanie laboratoryjen na przeciwciała. To wynik badania z krwi daje ostateczną odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z różyczką. Natomiast jeśli chodzi o objawy, jedynym wspólnym dla niemal wszystkich przypadków, są powiększenie i ból węzłów chłonnych. Wynika to z zachodzenia procesu namnażania wirusa właśnie w tym miejscu. Wbrew powszechnemu przekonaniu wysypka nie jest głównym objawem choroby i nie występuje nawet u wszystkich chorych. Jeśli się pojawi, zwykle nie powoduje swędzenia.
Objawami choroby, które zwykle poprzedzają nabrzmienie węzłów chłonnych i wysypkę, są bóle mięśni i głowy. Mogą wystąpić objawy przeziębienia, jak katar czy kaszel, a także stany podgorączkowe.
Jak poradnia chorób zakaźnych leczy różyczkę?
Przebieg różyczki jest łagodny. U dzieci bywa bezobjawowy lub objawy nie są nasilone. Choroba mija samoistnie, przez co zwykle poradnia chorób zakaźnych nie musi nawet podejmować żadnych działań. Niemniej warto odwiedzić lekarza, aby upewnić się, że dane schorzenie to właśnie różyczka. Czasami warto podać leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe. Specjalnej opieki wymagają też kobiety w ciąży chore lub narażone na różyczkę. Choroba może bowiem stanowić poważne zagrożenie dla płodu.