
Badanie radiologiczne zębów (RTG) jest podstawowym i zarazem jednym z najczęściej przeprowadzanych badań diagnostycznych w stomatologii. Prześwietlenie zębów pozwala ocenić struktury przyzębia oraz kości żuchwy i szczęki. Dowiedz się, jak przebiega badanie RTG zębów oraz jakie są przeciwwskazanie do jego wykonania.
Zdjęcie RTG zębów – charakterystyka
RTG zębów nazywane inaczej rentgenem stomatologicznym bądź po prostu prześwietleniem jest nieinwazyjnym badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej, wykorzystującym promieniowanie X.
Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka sekund, wykonuje się je w pozycji siedzącej lub stojącej. Przed przystąpieniem do niektórych badań należy zdjąć biżuterię z uszu i szyi oraz inne metalowe przedmioty – np. spinki do włosów. Jeżeli pacjent posiada ruchomą protezę zębową, również powinien ją wyjąć.
Rodzaje prześwietlenia stomatologicznego
W stomatologii można wyróżnić kilka rodzajów badań RTG zębów. Do najczęściej wykonywanych zalicza się m.in.:
- zdjęcie pantomograficzne – badanie pozwala ocenić ogólny stan uzębienia i dokładnie zaplanować przebieg leczenia. Wykonuje się je przed założeniem aparatu ortodontycznego, a także urazach szczęki, chorobach przyzębia czy zaawansowanej próchnicy.
- zdjęcie cefalometryczne – badanie przeprowadza się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
- zdjęcie punktowe – pozwala zdiagnozować różne stany chorobowe i zapalne zębów. Badanie wykonywane jest zazwyczaj przed planowanym leczeniem kanałowym.
- CBCT – tomografia stożkowa – badanie konieczne do diagnostyki i leczenia kanałowego, usuwania zatrzymanych zębów, planowania leczenia implantologicznego
RTG zęba – wskazania i przeciwwskazania
Głównym wskazaniem do wykonania prześwietlenia zębów jest m.in.: zaawansowana próchnica, zmiany chorobowe i stany zapalne przy korzeniach, urazy zębów, przygotowanie do ekstrakcji zęba, diagnostyka zębów zatrzymanych, planowanie leczenia – kanałowego lub ortodontycznego. Ponadto badanie RTG zęba przeprowadza się w przypadku urazów twarzoczaszki, podejrzenia kamicy lub torbieli ślinianek, a także przed leczeniem implantologicznym.
Rentgen zębów jest badaniem zupełnie bezbolesnym i nieszkodliwym. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Choć dawka promieniowania jest niewielka, to badania nie można wykonać u kobiet w ciąży. Jeżeli prześwietlenie jest konieczne, wówczas powinny zostać zachowane należyte środki ostrożności.
Czy na RTG zęba potrzebne jest skierowanie? Ile kosztuje badanie?
Badanie RTG zęba wymaga skierowania od lekarza. Prześwietlenie stomatologiczne jest badaniem płatnym. Cena jego wykonania w zależności od miasta oraz renomy wybranej placówki waha się w granicach 40-100 zł.