
Właściwe uszczelnienie domu jest kluczowe w izolacji termicznej i akustycznej. Niestety zdarza się, że w wyniku użytkowania w przegrodach powstają szczeliny i ubytki. Do ich wypełnienia stosowany jest silikon sanitarny. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy w naszym artykule.
Silikon sanitarny – czym się wyróżnia?
Silikon sanitarny jest jednym z dostępnych na rynku rodzajów silikonów. Oprócz niego znajdziemy także m.in. silikon szklarski, silikon budowlany czy silikon do kamienia naturalnego. Silikon stosowany jest także w medycynie estetycznej czy do produkcji opatrunków. Silikon sanitarny jest przeznaczony do użycia w miejscach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki czy kuchnie. W jego skład wchodzą związki grzybobójcze, które uniemożliwiają rozwój pleśni. Sam silikon jest odporny na działanie wody i wilgoci.
Silikon sanitarny – rodzaje
Silikony sanitarne dzieli się ze względu na sposób utwardzania. Wyróżniamy silikony o utwardzaniu kwaśnym oraz silikony neutralne.
- Silikon kwaśny w trakcie utwardzania wydziela kwas octowy, który odpowiada za jego zapach. Stosuje się go w miejscach wrażliwych takich jak łączenia szczelin z armaturą sanitarną czy w powierzchniach glazurowanych. Ze względu na zawartość kwasu octowego, może on powodować korozję niektórych metali.
- Silikon neutralny nie wydziela kwasu octowego. Wyróżnia się obojętnym odczynem pH i dłuższym czasem utwardzania. Sprawdzają się do łączenia elementów metalowych, gdyż nie powodują korozji.
Czy silikon sanitarny jest bezpieczny?
Współczesne silikony sanitarne są całkowicie bezpieczne do użycia. Nie wydzielają one toksycznych związków, a związki aromatyczne w silikonie kwaśnym szybko się ulatniają. Silikonów należy używać zgodnie z instrukcją i chronić przed dziećmi. W wypadku połknięcia mogą wystąpić problemy żołądkowe.
Stosowanie silikonów sanitarnych
Na rynku znajdziemy różne rodzaje silikonów sanitarnych. Jednym z nich jest SILIKON SANITARNY firmy Jurga. Odznacza się on bardzo dobrą przyczepnością oraz odpornością na działanie wody i temperatury. Jest dostępny w wygodnym kartuszu, co pozwala stosować go z pistoletem do silikonu. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie wyczyścić powierzchnie i usunąć stare uszczelnienia. Pamiętajmy, że silikon zwiększa swoją objętość w trakcie schnięcia, więc wypełniajmy szczeliny w połowie. W wypadku prac montażowych i łączeń wystarczy cienka warstwa.